Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Tom Hohenadl 1995 GER 307 03:53:54 00:25:48 00:02:00 02:08:05 00:01:30 01:16:31
2 José Cabeça 1996 POR 575 03:57:47 00:27:22 00:01:59 02:09:53 00:01:41 01:16:50
3 Philipp Stadter 1992 GER 328 03:58:49 00:26:10 00:01:38 02:13:00 00:01:38 01:16:21
4 Stefano Rigoni 1994 ITA 315 04:00:06 00:25:38 00:01:31 02:08:54 00:01:38 01:22:23
5 Jan-Luca Moelling 1992 GER 327 04:03:37 00:26:30 00:02:22 02:10:31 00:01:37 01:22:36
6 Paul Honeder 1996 AUT 304 04:05:55 00:28:01 00:01:56 02:10:37 00:01:48 01:23:32
7 Arno Lambrecht 1994 BEL 313 04:11:27 00:25:39 00:02:13 02:18:07 00:01:25 01:24:02
8 Fabian Neumair 1995 ITA 306 04:11:50 00:32:52 00:02:04 02:17:04 00:01:48 01:18:01
9 Moritz Bickel 1995 GER 311 04:12:33 00:26:55 00:02:00 02:14:58 00:01:41 01:26:58
10 Philipp Dossi 1993 AUT 320 04:12:34 00:28:18 00:02:02 02:18:20 00:01:31 01:22:22
11 Théo Moreau 1994 FRA 314 04:12:58 00:30:49 00:01:44 02:18:38 00:01:36 01:20:10
12 Massimo Köstl 1995 AUT 308 04:13:05 00:30:38 00:01:55 02:12:57 00:01:51 01:25:42
13 Dominik Wychera 1993 AUT 321 04:15:48 00:30:33 00:02:11 02:16:49 00:01:53 01:24:20
14 Jules Rau 1995 GER 309 04:17:27 00:32:37 00:02:04 02:17:14 00:01:58 01:23:32
15 Nils Reckemeier GER 1920 04:20:35 00:28:14 00:02:16 02:18:16 00:02:10 01:29:37
16 Roman Eckl 1994 AUT 316 04:22:21 00:35:18 00:02:40 02:19:55 00:02:03 01:22:23
17 Patrick Jung 1995 GER 305 04:23:45 00:31:25 00:02:42 02:20:01 00:02:33 01:27:01
18 Sascha Bichler 1992 AUT 325 04:24:54 00:29:55 00:02:03 02:18:51 00:01:58 01:32:04
19 Philipp Hofmann 1992 GER 326 04:31:03 00:26:31 00:02:14 02:26:24 00:01:25 01:34:26
20 Jan Lipovšek 1995 SLO 312 04:38:02 00:33:17 00:02:06 02:27:19 00:01:31 01:33:46
21 Yasin Elbizanti 1992 AUT 323 04:42:13 00:33:54 00:03:14 02:25:41 00:02:59 01:36:23
22 Marko Bone 1993 SLO 322 04:43:12 00:34:58 00:02:42 02:30:29 00:01:51 01:33:10
23 Christiaan De Jong 1994 NED 317 04:57:55 00:36:38 00:03:52 02:32:08 00:01:49 01:43:25
24 Gerhard Fank 1995 AUT 310 04:58:39 00:36:01 00:02:11 02:35:14 00:02:42 01:42:28
25 Pit Gillen 1992 LUX 329 05:05:55 00:35:57 00:04:34 02:40:44 00:02:41 01:41:56
26 Stefan Eichinger 1993 AUT 319 05:13:05 00:34:41 00:02:25 02:46:50 00:02:52 01:46:15
27 Michael Schnellinger 1992 AUT 324 05:19:44 00:36:12 00:02:16 02:48:22 00:01:55 01:50:57
28 Ralph-christian Van Linthoudt 1993 AUT 318 05:20:20 00:36:23 00:04:48 02:57:48 00:02:30 01:38:49
Program notes:

Technical Delegates: Oliver Laaber/Aut, Alpar Nagy/HUN.
Head Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Herwig Grabner/AUT, Julius Skamen/AUT.
Distances: swim 1900 m. (1 lap), Bike 86 km (2 laps), run 20.4 km (4 laps)
Water temperature: 22.7ºC, air temperature 17.4ºC. Wetsuits allowed,