Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Andy Moran 1976 GBR 1167 09:09:38 01:03:36 00:03:52 04:39:40 00:04:05 03:18:27
2 Alexander Kunze 1972 GER 1169 09:13:32 01:16:21 00:05:46 04:46:48 00:03:38 03:01:02
3 Jan Boot 1973 NED 1133 09:16:22 01:02:36 00:04:54 04:42:16 00:04:27 03:22:11
4 Eckart Mühlbronner 1974 GER 1170 09:27:40 01:12:09 00:04:30 04:41:18 00:03:52 03:25:53
5 Jens De Kanter 1974 NED 1137 09:43:01 01:20:14 00:04:24 04:44:03 00:04:45 03:29:37
6 James Cleland 1975 IRL 1172 09:44:30 01:08:19 00:05:45 05:00:57 00:06:06 03:23:24
7 Allan De Wispelaere 1975 BEL 1155 09:45:43 01:10:49 00:05:42 04:45:52 00:05:31 03:37:51
8 Ronald Veuger 1973 NED 1145 09:46:58 01:05:04 00:05:23 04:52:45 00:04:39 03:39:09
9 Bas Meeuwissen 1972 NED 1139 09:50:09 01:14:58 00:04:06 04:52:12 00:04:04 03:34:52
10 Geert Van Gils 1976 BEL 1156 09:57:03 01:18:31 00:05:18 04:58:38 00:04:30 03:30:08
11 Anthonie Dam 1972 NED 1136 09:57:20 01:15:57 00:04:31 05:03:31 00:07:07 03:26:16
12 Stephan Suiker 1976 NED 1142 10:04:20 01:21:16 00:05:18 05:17:53 00:03:57 03:15:59
13 Stewart Conway 1972 GBR 1165 10:06:36 01:24:16 00:04:40 05:11:57 00:03:54 03:21:52
14 Michael Hawkes 1972 GBR 1166 10:11:38 01:11:35 00:03:54 05:02:39 00:05:24 03:48:08
15 Matthew Phillips 1973 GBR 1168 10:15:21 01:13:04 00:04:24 05:12:31 00:05:45 03:39:39
16 Anne Floris Bottema 1973 NED 1134 10:16:42 01:05:44 00:04:05 04:58:12 00:07:06 04:01:37
17 Kees Claasen 1972 NED 1135 10:19:24 01:24:46 00:06:35 05:09:32 00:05:53 03:32:39
18 Alexey Panfilov 1974 RUS 1174 10:20:03 01:11:16 00:04:41 05:18:34 00:04:30 03:41:05
19 Jef Bogers 1974 NED 1132 10:21:39 01:05:06 00:05:05 05:02:39 00:04:34 04:04:17
20 Peter De Vidts 1976 BEL 1154 10:23:01 01:28:38 00:09:27 05:12:17 00:05:03 03:27:39
21 Thomas Coghill 1974 GBR 1164 10:23:22 01:17:26 00:04:52 05:11:00 00:07:24 03:42:43
22 Mark Booth 1972 GBR 1163 10:27:12 01:16:14 00:09:29 05:33:53 00:05:49 03:21:48
23 Martin Oosters 1972 NED 1141 10:30:42 01:04:37 00:05:14 05:08:26 00:04:39 04:07:48
24 Jan Olesen 1976 DEN 1159 10:39:02 01:08:35 00:06:10 04:57:02 00:05:05 04:22:12
25 Mykhailo Kuznetsov 1973 UKR 1152 10:44:11 01:09:39 00:05:05 05:11:54 00:05:45 04:11:50
26 Jan Håkon Juul 1975 NOR 1149 10:58:04 01:30:34 00:06:02 05:28:44 00:04:51 03:47:55
27 Arjan Meesterburrie 1976 ECU 1162 11:25:06 01:08:45 00:04:41 05:39:04 00:03:52 04:28:47
28 Phil Wood 1973 IRL 1173 11:31:56 01:06:57 00:05:27 05:27:01 00:06:11 04:46:23
29 Ronnie Maas Pedersen 1973 NOR 1150 11:35:59 01:31:16 00:05:42 05:31:22 00:07:21 04:20:19
30 Xavier Theunissen 1972 NED 1143 11:48:23 01:15:22 00:06:40 05:48:40 00:06:49 04:30:53
31 Harold Mulders 1973 NED 1140 11:52:57 01:28:33 00:07:14 05:23:04 00:06:01 04:48:07
32 Claudio Marcelo Aguilera Rojas 1972 CHI 1157 11:55:11 01:19:13 00:09:53 06:01:27 00:07:50 04:16:50
33 Andrej Madliak 1975 CZE 1158 12:08:55 01:35:25 00:07:03 05:59:23 00:06:19 04:20:47
34 Peter Finley 1972 USA 1153 13:27:23 01:33:05 00:08:19 06:21:50 00:09:28 05:14:43
DNF Erik Voskuil 1974 NED 1146 DNF 01:10:01 00:04:35 05:30:32 00:06:42 00:00:00
DNF Marko Weber 1972 GER 1171 DNF 01:09:00 00:03:47 05:08:23 00:04:20 00:00:00
Program notes:

Technical Delagates: Kalle Jensen/NOR, Stefane Mauris/SUI. Head Referee Sander Verheuvel/NED. Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Bernard Saint-Jean/FRA, Patrick Kingma/NED.
Distances: swim 3.8 km (2 laps), bike 180.2 km (connection+2 laps+connection), run 42 km (6 laps)
Water temperature 20.4ºC Air temperature 16.6º. Wetsuits allowed.