Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Kristian Høgenhaug 1991 DEN 1 07:37:46 00:49:44 00:01:22 04:03:15 00:01:49 02:41:38
2 Jesper Svensson 1990 SWE 24 07:39:25 00:47:08 00:01:31 04:05:40 00:01:48 02:43:20
3 Reinaldo Colucci 1985 BRA 22 07:45:15 00:49:40 00:01:55 04:12:47 00:01:52 02:39:03
4 Evert Scheltinga 1987 NED 18 07:49:32 00:49:37 00:01:46 04:12:50 00:01:43 02:43:39
5 Thomas Steger 1992 AUT 5 07:54:56 00:49:47 00:02:00 04:19:48 00:02:15 02:41:08
6 Pablo Dapena Gonzalez 1988 ESP 7 07:55:54 00:47:13 00:01:31 04:22:53 00:02:16 02:42:03
7 Tomas Renc 1990 CZE 2 07:56:06 00:49:43 00:01:41 04:20:57 00:01:50 02:41:57
8 Victor Arroyo Bugallo 1985 ESP 30 08:00:17 00:56:51 00:01:53 04:20:16 00:02:31 02:38:48
9 Milan Brons 1994 NED 14 08:00:49 00:49:41 00:02:05 04:14:24 00:02:17 02:52:24
10 João Francisco Ferreira 1993 POR 10 08:03:36 00:49:46 00:01:26 04:21:10 00:02:08 02:49:08
11 Per van Vlerken 1985 GER 21 08:03:54 00:51:19 00:01:25 04:18:00 00:02:01 02:51:10
12 Milosz Sowinski 1995 POL 33 08:09:24 00:51:30 00:02:27 04:21:47 00:02:08 02:51:34
13 Pete Dyson 1989 GBR 6 08:10:08 00:56:41 00:01:33 04:20:17 00:01:50 02:49:50
14 Erik-Simon Strijk 1985 NED 4 08:16:00 00:56:48 00:02:22 04:19:17 00:02:47 02:54:48
15 Adam Hansen 1981 AUS 36 08:23:50 00:57:01 00:02:11 04:02:46 00:01:50 03:20:04
16 Niek Heldoorn 1999 NED 17 08:25:15 00:49:38 00:01:52 04:20:52 00:02:06 03:10:49
17 Cornelis Scheltinga 1991 NED 31 08:25:48 00:56:46 00:01:56 04:28:46 00:02:33 02:55:48
18 Dirk Wijnalda 1973 NED 3 08:29:11 01:00:45 00:02:08 04:34:20 00:02:16 02:49:43
19 Jens Frommhold 1988 GER 35 08:30:22 00:56:52 00:01:29 04:20:07 00:02:04 03:09:50
20 Antony Costes 1989 FRA 19 08:33:03 00:47:11 00:01:19 04:13:28 00:02:05 03:29:02
21 Alexander Berggren 1994 SWE 20 08:33:16 00:47:21 00:01:36 04:31:39 00:02:03 03:10:38
22 Robert Fryer 1986 GBR 25 08:35:44 00:56:53 00:01:59 04:43:47 00:02:17 02:50:50
23 Michal Holub 1985 SVK 11 08:36:25 01:05:05 00:02:11 04:29:55 00:02:27 02:56:49
24 Diego Sebastian Vasquez Velasco 1986 ECU 34 08:39:04 00:56:58 00:02:33 04:27:55 00:02:59 03:08:42
25 Steff Overmars 1986 NED 9 09:00:25 00:56:52 00:01:49 04:28:42 00:03:27 03:29:38
26 Diederik Scheltinga 1985 NED 15 09:35:57 00:56:49 00:01:51 04:48:14 00:02:50 03:46:15
DNF Kristian Hindkjær 1992 DEN 27 DNF 00:51:21 00:01:50 04:29:39 00:02:36 00:00:00
DNF Lukas Kocar 1992 CZE 26 DNF 00:49:37 00:01:24 04:10:59 00:02:17 00:00:00
DNF Kieran Lindars 1996 GBR 8 DNF 00:47:16 00:01:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sam Laidlow 1998 FRA 16 DNF 00:47:18 00:01:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andrew Starykowicz 1982 USA 23 DNF 00:49:48 00:02:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF David Mcnamee 1988 GBR 28 DNF 00:47:26 00:01:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delagates: Kalle Jensen/NOR, Stefane Mauris/SUI. Head Referee Sander Verheuvel/NED. Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Bernard Saint-Jean/FRA, Patrick Kingma/NED.
Distances: swim 3.8 km (2 laps), bike 180.2 km (connection+2 laps+connection), run 42 km (6 laps)
Water temperature 20.4ºC Air temperature 16.6º. Wetsuits allowed.
Athlete #30 Arroyo Bugallo/ESP served 5 minutes penalty during the bike segment.
Athlete #25 Fryer/GBR served 1 minute penalty during the bike segment.