Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Hendrik Becker 1980 GER 666 01:59:34 00:23:56 00:00:52 00:55:39 00:02:58 00:36:11
2 Dag Störmer 1980 GER 671 02:00:31 00:23:52 00:01:04 00:54:59 00:03:15 00:37:24
3 Christian Dürr 1984 GER 668 02:01:02 00:25:09 00:01:09 00:54:08 00:03:01 00:37:36
4 Simon Skinner 1981 GBR 660 02:02:43 00:25:32 00:01:01 00:53:50 00:03:04 00:39:16
5 Christopher Hall 1983 GBR 651 02:04:44 00:23:50 00:01:38 00:58:28 00:03:24 00:37:26
6 Thomas Webb 1984 GBR 664 02:05:00 00:25:24 00:01:01 01:00:16 00:02:57 00:35:24
7 Stefan Gerber 1982 SUI 634 02:07:01 00:24:12 00:01:12 00:57:37 00:03:25 00:40:38
8 Charles Helsper 1980 NED 627 02:07:02 00:26:28 00:01:04 00:56:51 00:03:21 00:39:20
9 Andrew Lovelock 1984 GBR 656 02:08:52 00:25:08 00:01:13 00:58:27 00:04:02 00:40:03
10 Michel Dubbelboer 1983 NED 625 02:09:06 00:23:58 00:01:09 00:59:21 00:03:16 00:41:24
11 Mark Westbrook 1982 GBR 665 02:09:11 00:27:41 00:01:05 00:56:10 00:03:18 00:41:00
12 Adrian Leonard 1980 GBR 655 02:09:18 00:25:38 00:01:04 00:57:45 00:03:16 00:41:37
13 Julien Claret-Tournier 1984 BEL 637 02:10:07 00:23:59 00:01:34 01:00:04 00:03:48 00:40:45
14 Teun Pauwels 1983 BEL 639 02:10:15 00:25:12 00:01:41 01:00:26 00:03:42 00:39:17
15 Luke Reed 1980 GBR 659 02:10:24 00:25:32 00:01:08 00:58:51 00:03:27 00:41:27
16 Mark Weathersby 1980 GBR 663 02:11:48 00:27:05 00:01:14 00:59:18 00:03:36 00:40:37
17 Ken Eygenraam 1982 BEL 638 02:13:29 00:29:45 00:00:59 00:58:01 00:03:30 00:41:17
18 Richard Kirkham 1981 GBR 654 02:13:41 00:28:45 00:01:16 00:58:12 00:03:21 00:42:10
19 Mathew Bissett 1984 GBR 647 02:14:04 00:27:35 00:01:23 00:58:01 00:03:42 00:43:24
20 Roy Kreeft 1983 NED 628 02:14:25 00:27:31 00:01:40 01:01:26 00:03:33 00:40:18
21 Ryan Nicholl 1982 GBR 658 02:14:35 00:25:04 00:01:21 01:03:08 00:03:36 00:41:28
22 George Tidmarsh 1982 GBR 662 02:14:38 00:25:10 00:01:17 01:02:52 00:03:54 00:41:27
23 Ian Gay 1981 GBR 650 02:15:12 00:27:00 00:01:10 00:59:36 00:03:27 00:44:01
24 Florian Meene 1982 GER 669 02:15:26 00:24:07 00:01:13 01:02:11 00:03:42 00:44:14
25 Des Crinion 1984 IRL 673 02:15:38 00:28:55 00:01:00 01:01:27 00:03:21 00:40:57
26 Roland De Haan 1980 NED 623 02:16:12 00:26:34 00:01:07 01:00:10 00:03:30 00:44:54
27 Thomas Coombes 1982 IRL 672 02:16:37 00:25:15 00:01:05 01:01:07 00:03:31 00:45:41
28 Richard Kinnersley 1984 GBR 653 02:17:55 00:24:21 00:01:14 00:59:34 00:03:33 00:49:14
29 Mark Hatton 1982 GBR 652 02:18:06 00:28:47 00:01:09 01:02:24 00:03:18 00:42:30
30 David Bakker 1984 NED 622 02:18:24 00:26:58 00:01:23 01:00:55 00:03:57 00:45:14
31 Steven Dews 1983 GBR 649 02:18:49 00:24:04 00:01:19 01:01:22 00:03:43 00:48:23
32 Wouter Van Catz 1980 NED 630 02:19:29 00:26:40 00:01:25 01:01:20 00:03:36 00:46:28
33 Russell Bickle 1980 GBR 646 02:19:29 00:26:51 00:01:18 00:59:55 00:04:11 00:47:16
34 Geert Van Gerwen 1984 NED 632 02:20:03 00:27:29 00:01:33 01:04:43 00:03:41 00:42:40
35 Jonathan Thomson 1980 GBR 661 02:20:22 00:26:27 00:01:22 01:02:16 00:03:32 00:46:46
36 Brice Alfonseda 1984 FRA 643 02:22:17 00:32:19 00:01:19 01:00:49 00:04:04 00:43:48
37 Mkael Mård 1980 FIN 642 02:22:27 00:29:40 00:01:10 01:00:55 00:03:59 00:46:45
38 Hugh Feeley 1983 IRL 674 02:22:31 00:24:13 00:01:32 01:00:05 00:03:54 00:52:49
39 Joris Sels 1981 BEL 640 02:26:05 00:30:09 00:01:06 01:00:42 00:03:50 00:50:20
40 Tristan Arnaud 1984 FRA 645 02:27:02 00:30:05 00:01:36 01:03:36 00:04:20 00:47:28
41 Ata Torun 1983 TUR 635 02:29:16 00:33:38 00:01:37 01:03:17 00:04:10 00:46:37
42 Patrick Reimer 1983 GER 670 02:32:46 00:26:53 00:01:10 01:05:25 00:04:03 00:55:18
43 Alexandr Singer 1983 RUS 633 02:34:10 00:30:06 00:01:40 01:08:44 00:05:06 00:48:37
44 Michiel Grootegoed 1980 NED 626 02:36:43 00:32:03 00:01:28 01:06:04 00:04:25 00:52:44
45 Maurits Peeters 1981 NED 629 02:37:29 00:26:50 00:01:54 01:08:34 00:04:47 00:55:27
46 Quentin Arnaud 1982 FRA 644 02:52:08 00:38:56 00:02:02 01:10:32 00:04:24 00:56:16
Program notes:

Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP, Jan Philipp Krawczyk/GER. Head Referee: Daan Hoogland/NED
Competition Jury: Hans Everts/NED, Renato Bertrandi/ITA, Patrick Kingma/NED.
Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 40km (connection + 2 laps), Run 10km (4 laps)
Water temperature: 18.7.ºC. Air temperature 19.3.ºC. Wetsuits allowed