Results: 2019 New Plymouth ITU Triathlon World Cup | Elite Women
New Plymouth, New Zealand • 31 Mar, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Angelica Olmo 1996 ITA 14 01:03:27 00:11:08 00:00:21 00:34:54 00:00:27 00:16:34
2 Jolanda Annen 1992 SUI 2 01:03:28 00:10:56 00:00:00 00:35:27 00:00:24 00:16:42
3 Jaz Hedgeland 1995 AUS 18 01:03:36 00:11:05 00:00:23 00:34:53 00:00:25 00:16:50
4 Tamara Gorman 1996 USA 8 01:03:44 00:10:55 00:00:00 00:35:29 00:00:00 00:17:20
5 Emma Jeffcoat 1994 AUS 1 01:04:01 00:10:55 00:00:22 00:35:05 00:00:00 00:17:39
6 Barbara Riveros 1987 CHI 16 01:04:03 00:11:17 00:00:22 00:34:45 00:00:26 00:17:13
7 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 3 01:04:05 00:10:55 00:00:22 00:35:06 00:00:00 00:17:42
8 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 11 01:04:18 00:10:58 00:00:22 00:35:05 00:00:27 00:17:26
9 Sophie Chase 1994 USA 27 01:04:26 00:11:22 00:00:00 00:35:20 00:00:00 00:17:44
10 Zsófia Kovács 1988 HUN 10 01:04:40 00:11:16 00:00:00 00:35:46 00:00:28 00:17:10
11 Kelly-Ann Perkins 1992 AUS 48 01:04:49 00:10:55 00:00:23 00:35:46 00:00:30 00:17:15
12 Miriam Casillas García 1992 ESP 12 01:04:56 00:11:19 00:00:00 00:35:05 00:00:28 00:18:04
13 Elizabeth Bravo 1987 ECU 20 01:05:02 00:11:22 00:00:00 00:35:44 00:00:00 00:17:56
14 Carolina Routier 1990 ESP 42 01:05:10 00:11:18 00:00:22 00:35:20 00:00:26 00:17:44
15 Kseniia Levkovska 1989 AZE 32 01:05:17 00:11:09 00:00:00 00:35:53 00:00:29 00:17:46
16 Sophie Corbidge 1991 NZL 25 01:05:24 00:11:20 00:00:25 00:35:14 00:00:00 00:18:25
17 Kaidi Kivioja 1993 EST 7 01:05:25 00:11:34 00:00:26 00:35:00 00:00:26 00:17:59
18 Marta Sanchez Hernandez 1995 ESP 29 01:05:31 00:11:25 00:00:23 00:35:11 00:00:28 00:18:04
19 Ainsley Thorpe 1998 NZL 31 01:05:36 00:11:21 00:00:00 00:35:42 00:00:00 00:18:33
20 Mengying Zhong 1990 CHN 17 01:05:43 00:11:11 00:00:00 00:35:52 00:00:00 00:18:40
21 Romana Gajdošová 1994 SVK 28 01:06:05 00:11:19 00:00:00 00:35:44 00:00:00 00:19:02
22 Helena Carvalho 1995 POR 40 01:06:11 00:11:01 00:00:26 00:34:58 00:00:28 00:19:18
23 Giorgia Priarone 1992 ITA 21 01:06:26 00:12:05 00:00:23 00:35:44 00:00:00 00:18:14
24 Fuka Sega 1998 JPN 30 01:06:44 00:11:02 00:00:23 00:35:37 00:00:25 00:19:17
25 Lotte Wilms 1984 NED 47 01:06:50 00:11:18 00:00:28 00:35:18 00:00:00 00:19:46
26 Niina Kishimoto 1995 JPN 24 01:06:57 00:11:47 00:00:23 00:36:05 00:00:28 00:18:14
27 Beatriz Neres 1986 BRA 15 01:07:00 00:12:05 00:00:25 00:37:01 00:00:27 00:17:02
28 Deborah Lynch 1992 NZL 19 01:07:01 00:11:34 00:00:00 00:36:40 00:00:00 00:18:47
29 Aoi Kuramoto 1988 JPN 26 01:07:09 00:11:22 00:00:00 00:36:54 00:00:26 00:18:27
30 Juri Ide 1983 JPN 4 01:07:45 00:11:22 00:00:25 00:38:07 00:00:27 00:17:24
31 Simone Ackermann 1990 RSA 37 01:07:45 00:10:57 00:00:00 00:36:23 00:00:29 00:19:56
32 Tamsyn Moana-Veale 1993 AUS 9 01:08:21 00:10:55 00:00:00 00:37:21 00:00:00 00:20:05
33 Ye Jin Park 2000 KOR 38 01:08:30 00:11:32 00:00:29 00:37:55 00:00:31 00:18:03
34 Kiri Atkin 1996 NZL 35 01:08:45 00:11:22 00:00:00 00:35:42 00:00:00 00:21:41
35 Erica Hawley 1998 BER 43 01:09:00 00:11:34 00:00:00 00:36:55 00:00:00 00:20:31
36 Jony Heerink 1986 NED 46 01:09:28 00:12:13 00:00:24 00:37:15 00:00:25 00:19:11
37 Solji Om 2000 KOR 50 01:09:50 00:11:33 00:00:25 00:37:55 00:00:28 00:19:29
38 Esra Nur Gokcek 1996 TUR 49 01:10:05 00:11:21 00:00:26 00:37:43 00:00:28 00:20:07
39 Jodie Berry 1995 RSA 36 01:10:23 00:12:01 00:00:26 00:38:16 00:00:30 00:19:10
40 Chi Wen Chang 1998 TPE 33 01:11:17 00:11:50 00:00:23 00:37:18 00:00:30 00:21:16
DNF Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 22 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yun-Jung Jang 1988 KOR 23 DNF 00:11:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Minami Kubono 1997 JPN 44 DNF 00:11:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sukhyeon Choi 1998 KOR 51 DNF 00:14:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Charlotte McShane 1990 AUS 5 DNF 00:11:23 00:00:22 00:38:31 00:00:27 00:00:00
DNF Hye Rim Jeong 1999 KOR 39 DNF 00:11:31 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jasmin Weber 1998 SUI 45 DNF 00:11:32 00:00:26 00:36:16 00:00:00 00:00:00
DNF Jia-Chi Kuo 1998 TPE 41 DNF 00:12:05 00:00:26 00:40:15 00:00:44 00:00:00
DNF Renee Tomlin 1988 USA 6 DNF 00:10:59 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Lyndell Murray/AUS. Head Referee: Claire Hannan/NZL. Competition Jury Lyndell Murray/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Graham Perks/NZL
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (3 laps)
Water Temperature 20.. Air Temperature 19.8ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #38 Park/KOR served a 10 seconds penalty in T1.