Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jessica Fullagar 2000 FRA 34 00:59:49 00:09:55 00:00:42 00:32:08 00:00:24 00:16:43
2 Kate Waugh 1999 GBR 16 00:59:59 00:10:03 00:00:34 00:32:11 00:00:31 00:16:43
3 Edda Hannesdottir 1994 ISL 3 01:00:11 00:09:50 00:00:36 00:32:19 00:00:25 00:17:02
4 Alicja Ulatowska 1996 POL 6 01:00:31 00:09:51 00:00:34 00:32:19 00:00:27 00:17:22
5 Therese Feuersinger 1998 AUT 4 01:00:32 00:09:50 00:00:38 00:32:17 00:00:23 00:17:27
6 Jenny Manners 1990 GBR 26 01:00:37 00:09:52 00:00:37 00:32:18 00:00:26 00:17:26
7 Sophie Alden 1998 GBR 2 01:00:47 00:09:39 00:00:38 00:32:32 00:00:28 00:17:32
8 Lisa Tertsch 1998 GER 7 01:00:54 00:10:18 00:00:33 00:33:11 00:00:23 00:16:32
9 Ari Graham 1999 NZL 21 01:01:04 00:09:56 00:00:33 00:32:18 00:00:26 00:17:53
10 Tamara Gomez Garrido 1991 ESP 25 01:01:19 00:10:14 00:00:38 00:33:38 00:00:28 00:16:22
11 Marie Carlsson 1995 SWE 37 01:01:19 00:09:50 00:00:35 00:32:21 00:00:26 00:18:09
12 Sarah-Jane Walker 1995 RSA 24 01:01:24 00:09:54 00:00:35 00:32:19 00:00:29 00:18:08
13 Anneke Jenkins 1989 NZL 31 01:01:29 00:10:02 00:00:38 00:33:21 00:00:31 00:16:59
14 Elena Maria Petrini 1992 ITA 18 01:01:35 00:10:00 00:00:33 00:32:15 00:00:24 00:18:25
15 Maria Czesnik 1977 POL 5 01:01:42 00:09:57 00:00:37 00:33:26 00:00:28 00:17:16
16 Joanne Miller 1998 AUS 1 01:01:44 00:10:04 00:00:34 00:33:21 00:00:24 00:17:23
17 Rani Skrabanja 1998 NED 14 01:01:47 00:09:52 00:00:35 00:32:20 00:00:25 00:18:36
18 Roksana Slupek 1999 POL 22 01:01:54 00:09:54 00:00:41 00:33:28 00:00:24 00:17:28
19 Ida Burrows 2001 SWE 38 01:02:13 00:10:15 00:00:35 00:33:13 00:00:23 00:17:49
20 Emma Varga 1997 SWE 30 01:02:22 00:09:49 00:00:39 00:32:20 00:00:23 00:19:12
21 Kiara Lenaertz 1998 BEL 20 01:02:23 00:10:25 00:00:37 00:33:25 00:00:26 00:17:31
22 Solveig Løvseth 1999 NOR 35 01:02:26 00:10:21 00:00:35 00:33:32 00:00:30 00:17:31
23 Ana Mariblanca Juanas 1993 ESP 32 01:02:42 00:10:09 00:00:34 00:33:20 00:00:26 00:18:16
24 Milan Agnew 1999 AUS 11 01:02:47 00:10:40 00:00:34 00:33:46 00:00:24 00:17:26
25 Federica Parodi 1996 ITA 12 01:02:58 00:10:04 00:00:35 00:33:24 00:00:24 00:18:33
26 Marta Lagownik 1995 POL 9 01:03:04 00:10:38 00:00:35 00:33:45 00:00:26 00:17:41
27 Celia Merle 1999 FRA 17 01:03:17 00:10:03 00:00:35 00:33:25 00:00:24 00:18:54
28 Stine Dale 1998 NOR 33 01:03:23 00:10:06 00:00:36 00:33:22 00:00:27 00:18:54
29 Zoe Thomas 1993 GBR 15 01:03:32 00:10:06 00:00:37 00:33:16 00:00:25 00:19:10
30 Annabel White 1998 AUS 10 01:03:45 00:09:54 00:00:44 00:33:26 00:00:28 00:19:15
31 Gal Rubanenko 1998 ISR 19 01:04:05 00:10:28 00:00:35 00:34:13 00:00:25 00:18:26
32 Chloé Fouillot 1997 FRA 48 01:04:13 00:10:34 00:00:35 00:34:08 00:00:32 00:18:25
33 Joyce Caro 1999 NED 42 01:04:17 00:10:38 00:00:38 00:34:05 00:00:25 00:18:34
34 Céline Kaiser 1998 GER 46 01:04:29 00:10:29 00:00:39 00:34:10 00:00:27 00:18:47
35 Magdalena Früh 2000 AUT 23 01:04:59 00:10:24 00:00:38 00:34:14 00:00:27 00:19:18
36 Alice Fritzsche 1998 SUI 43 01:05:16 00:10:35 00:00:36 00:34:11 00:00:24 00:19:33
37 Malin Cederberg 1995 SWE 39 01:05:37 00:10:15 00:00:42 00:34:18 00:00:29 00:19:56
38 Delioma González Hernández 1982 ESP 27 01:05:42 00:10:45 00:00:34 00:36:02 00:00:28 00:17:55
39 Katrin Zaitseva 1996 EST 28 01:05:53 00:10:10 00:00:36 00:34:18 00:00:27 00:20:24
40 Alida Lilljequist 1998 SWE 36 01:06:38 00:10:01 00:00:37 00:34:23 00:00:32 00:21:07
41 Céline Tarabbia 1997 FRA 40 01:06:42 00:11:01 00:00:37 00:35:39 00:00:29 00:18:58
42 Jessica Ashworth 2000 AUS 44 01:06:59 00:10:33 00:00:34 00:34:58 00:00:32 00:20:24
43 Lara Gruden 1990 USA 41 01:07:13 00:11:07 00:00:41 00:35:37 00:00:27 00:19:23
44 Marina Castro Cerván 1997 ESP 47 01:07:18 00:10:23 00:00:37 00:34:20 00:00:26 00:21:34
45 Raquel Perez Perez 1994 ESP 49 01:07:45 00:10:01 00:00:41 00:36:27 00:00:30 00:20:08
46 Elianne Huitema 1997 NED 45 01:12:15 00:10:27 00:00:41 00:38:43 00:00:24 00:22:03
Program notes:

Technical Delegate: Esther Sanchez Arribas/ESP.
Head Referee: Peter Thygesen/DEN.
Competition Jury: Esther Sanchez Arribas/ESP, Chris Kitchen/IRL, Ola Silvdahl/SWE.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), run 5 km (3 laps)
Water Temperature 21.0ºC, Air Temperature 24.0ºC Wetsuits not allowed