Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Sebastien Sudrie 1970 FRA 4454 00:33:14 n/a n/a 00:13:55 00:00:39 00:18:39
2 Mario Rosell Rosique 1973 ESP 4450 00:33:58 n/a n/a 00:13:44 00:00:37 00:19:36
3 Ole Jacobsen 1969 GER 4472 00:34:15 n/a n/a 00:13:51 00:00:30 00:19:53
4 Steven Carragher 1973 GBR 4457 00:34:45 n/a n/a 00:15:41 00:00:22 00:18:42
5 Hugo Ecija Bernal 1971 ESP 4452 00:34:49 n/a n/a 00:14:56 00:00:27 00:19:25
6 Victor Dobaño Lazaro 1971 ESP 4446 00:35:06 n/a n/a 00:14:51 00:00:22 00:19:52
7 Paul Tiffany 1973 GBR 4470 00:35:13 n/a n/a 00:14:56 00:00:34 00:19:42
8 Rob Davis 1970 GBR 4459 00:36:11 n/a n/a 00:15:06 00:00:29 00:20:34
9 Luis Gavilan Ordoñez 1969 ESP 4448 00:36:18 n/a n/a 00:15:44 00:00:36 00:19:57
10 Bjørn Nøstvik 1969 NOR 4477 00:36:43 n/a n/a 00:16:29 00:00:29 00:19:43
11 Pip Moore 1970 GBR 4466 00:37:34 n/a n/a 00:16:28 00:00:35 00:20:29
12 Marcin Trudnowski 1971 POL 4478 00:37:53 n/a n/a 00:15:37 00:00:32 00:21:43
13 Mark Hanby 1969 GBR 4461 00:38:06 n/a n/a 00:17:27 00:00:29 00:20:10
14 Peter Hulme 1971 GBR 4462 00:38:17 n/a n/a 00:15:48 00:00:36 00:21:52
15 Tim Coolican 1972 GBR 4458 00:38:18 n/a n/a 00:17:55 00:00:30 00:19:53
16 Richard Fenton 1973 GBR 4460 00:39:01 n/a n/a 00:16:27 00:00:36 00:21:56
17 Robbie Macnab 1972 GBR 4463 00:39:37 n/a n/a 00:15:40 00:00:36 00:23:21
18 Dave Robinson 1972 GBR 4468 00:39:39 n/a n/a 00:16:01 00:00:34 00:23:03
19 Peter Biggs 1971 GBR 4456 00:41:01 n/a n/a 00:16:46 00:00:36 00:23:38
20 Grant Mckinlay 1970 GBR 4465 00:42:29 n/a n/a 00:18:30 00:00:56 00:23:02
21 Francisco Jose Lillo Garcia 1972 ESP 4447 00:44:02 n/a n/a 00:18:52 00:00:36 00:24:33
22 Sergio Antonini 1971 ITA 4476 00:45:20 n/a n/a 00:20:30 00:00:44 00:24:05
23 Herwig Grabner 1973 AUT 4480 00:46:12 n/a n/a 00:20:44 00:00:42 00:24:46
24 Igor Krajnc 1971 SLO 4479 00:47:12 n/a n/a 00:19:58 00:00:43 00:26:30
25 Ian Bell 1970 GBR 4455 00:48:34 n/a n/a 00:22:57 00:01:03 00:24:33
DSQ Michele Bellemo 1973 ITA 4473 DSQ n/a n/a 00:07:28 00:00:27 00:19:34
DSQ Tiziano Scanferla 1970 ITA 4474 DSQ n/a n/a 00:07:13 00:00:35 00:25:25
DSQ Stefano Simionato 1972 ITA 4475 DSQ n/a n/a 00:08:54 00:00:24 00:18:23
DNF Eloy De Frutos Perez 1971 ESP 4449 DNF n/a n/a 00:17:08 00:00:34 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN. Head Referee: Dirk Bogaert/BEL. Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Chris Kitchen/IRL, Jose Hidalgo/ESP.
Distances: Swim 1000m (1 lap), Run 5km (2 laps)
Water temperature 23.2ºC. Air Temperature 24.6ºC. Wetsuits not allowed.