Results: 2017 ITU World Triathlon Grand Final Rotterdam | 70-74 Male AG Sprint
Rotterdam, Netherlands • 17 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Brian Tate 1947 GBR 10494 01:22:08 00:12:53 00:05:30 00:39:11 00:02:16 00:22:21
2 Michael Smallwood 1946 GBR 10490 01:22:40 00:13:53 00:05:47 00:37:14 00:02:58 00:22:50
3 Bernard Le Royer 1947 FRA 10489 01:28:35 00:16:29 00:06:33 00:40:03 00:02:27 00:23:06
4 Eelke De Boer 1946 NED 10470 01:29:43 00:14:38 00:06:29 00:38:13 00:02:52 00:27:33
5 Bradley Price 1947 USA 10472 01:29:52 00:13:53 00:07:04 00:41:05 00:02:58 00:24:55
6 Dr. Ullrich Schäfer 1946 GER 10502 01:30:18 00:18:21 00:05:35 00:40:07 00:02:18 00:23:58
7 Daniel Kirk 1946 USA 10474 01:31:27 00:16:40 00:06:09 00:40:49 00:03:23 00:24:27
8 Christopher Baker 1946 USA 10477 01:31:55 00:15:19 00:06:56 00:41:34 00:03:12 00:24:56
9 Jeffery Blake 1947 USA 10471 01:33:09 00:17:14 00:07:29 00:39:47 00:03:35 00:25:06
10 Richard Poole 1945 USA 10478 01:33:09 00:17:18 00:06:22 00:42:43 00:02:48 00:23:59
11 Don Hutchinson 1945 GBR 10496 01:33:47 00:16:18 00:06:49 00:40:43 00:02:42 00:27:17
12 John Broadbent 1947 GBR 10491 01:34:10 00:18:15 00:06:43 00:41:47 00:02:21 00:25:07
13 Jean-Marc Sombardier 1947 FRA 10488 01:34:27 00:16:55 00:06:59 00:40:13 00:04:27 00:25:55
14 John Archer 1947 GBR 10498 01:34:30 00:21:07 00:06:15 00:40:29 00:02:42 00:23:58
15 Chris Proud 1946 GBR 10495 01:34:52 00:19:30 00:06:42 00:43:07 00:02:31 00:23:04
16 Lutz Ranscht 1947 GER 10501 01:36:30 00:15:26 00:07:13 00:41:45 00:02:44 00:29:25
17 Dermot Buckley 1947 AUS 10482 01:37:16 00:17:07 00:07:15 00:42:27 00:03:05 00:27:24
18 Larry Nelson 1944 USA 10480 01:38:10 00:19:50 00:07:20 00:40:42 00:03:04 00:27:15
19 Ed Cook 1946 CAN 10483 01:39:29 00:17:01 00:07:32 00:44:24 00:03:02 00:27:32
20 Stuart Walton 1945 GBR 10497 01:41:57 00:19:09 00:07:22 00:45:49 00:02:54 00:26:44
21 Jelle Van Raalte 1944 NED 10469 01:42:12 00:17:58 00:07:15 00:41:49 00:03:57 00:31:16
22 Ronald J. Boucher 1946 CAN 10485 01:43:21 00:18:03 00:07:48 00:41:57 00:03:04 00:32:31
23 Eckhart Kaltofen 1943 GER 10500 01:44:59 00:24:14 00:07:49 00:43:51 00:02:57 00:26:11
24 Michael Dixon 1944 GBR 10493 01:45:15 00:17:05 00:06:54 00:43:58 00:03:33 00:33:47
25 Derek Graves 1944 GBR 10492 01:45:35 00:24:28 00:07:25 00:45:30 00:03:07 00:25:06
26 David Crossland 1946 GBR 10499 01:48:43 00:20:18 00:08:46 00:47:06 00:03:52 00:28:42
27 David Campbell 1946 CAN 10484 01:50:17 00:19:01 00:08:26 00:47:26 00:04:08 00:31:18
28 Arnold Schnalke 1943 GER 10503 01:51:55 00:23:27 00:09:10 00:43:24 00:03:40 00:32:16
29 Roger Mills 1945 USA 10476 01:52:29 00:27:06 00:06:50 00:44:06 00:03:40 00:30:50
30 Paul Allingham 1944 CAN 10487 01:58:40 00:17:27 00:10:50 00:50:53 00:04:22 00:35:10
31 Larry Betten 1947 USA 10473 01:59:53 00:23:14 00:10:54 00:48:34 00:04:29 00:32:44
32 Joe Koziol 1943 USA 10475 02:01:18 00:25:36 00:10:48 00:49:49 00:04:03 00:31:05
33 Kenneth Lewis 1944 USA 10479 02:10:44 00:18:12 00:11:04 01:05:19 00:05:56 00:30:16
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE, Sarah Taylor/GBR. Race Referee: Leslie Buchanan/CAN, Frank Stapleton/AUS. Competition Jury: Thanos Nikopoulos/GRE, Barry Siff/USA, Christie Brouwe/NED. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (1 lap), Run 5 km (1 lap). Water temperature 16.0ºC. Air Temperature 11.8ºC. Wetsuits allowed.