Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Ski
1 Pavel Andreev 1983 RUS 1 00:53:06 00:17:06 00:00:23 00:26:13 00:00:29 00:08:55
2 Evgeny Kirillov 1983 RUS 5 00:53:08 00:17:06 00:00:26 00:26:11 00:00:31 00:08:54
3 Dmitriy Bregeda 1987 RUS 3 00:53:48 00:17:07 00:00:38 00:25:59 00:00:32 00:09:32
4 Egoitz Zalakain Erbiti 1980 ESP 10 00:54:23 00:17:11 00:00:29 00:26:05 00:01:08 00:09:30
5 Pello Osoro 1992 ESP 20 00:54:30 00:17:29 00:00:50 00:26:37 00:00:30 00:09:04
6 Kristian Monsen 1977 NOR 8 00:54:36 00:17:05 00:00:37 00:26:40 00:00:41 00:09:33
7 Joan Freixa Marcelo 1978 ESP 33 00:55:11 00:17:36 00:00:35 00:26:47 00:00:36 00:09:37
8 Giuseppe Lamastra 1984 ITA 4 00:55:18 00:17:55 00:00:41 00:26:18 00:00:41 00:09:43
9 Pavel Yakimov 1992 RUS 14 00:55:27 00:17:19 00:00:40 00:27:12 00:00:44 00:09:32
10 Oivind Bjerkseth 1988 NOR 6 00:55:49 00:17:47 00:00:41 00:26:29 00:00:45 00:10:07
11 Fedor Golubev 1995 RUS 17 00:55:58 00:17:45 00:00:36 00:26:49 00:00:40 00:10:08
12 Aitor Regillaga ESP 41 00:56:16 00:17:32 00:00:48 00:26:39 00:00:53 00:10:24
13 Jon Erguin 1980 ESP 7 00:57:13 00:18:29 00:00:39 00:27:28 00:00:43 00:09:54
14 Pavel Jindra 1978 CZE 9 00:57:24 00:18:59 00:00:43 00:27:17 00:00:47 00:09:38
15 Ignacio Ara Perez 1992 ESP 23 00:57:30 00:18:08 00:00:38 00:28:02 00:00:34 00:10:08
16 Martin Andersen 1987 NOR 12 00:57:43 00:18:28 00:00:56 00:27:28 00:00:39 00:10:12
17 Oscar Lado Fernandez 1982 ESP 34 00:57:52 00:18:55 00:00:30 00:27:32 00:00:33 00:10:22
18 Roman Vasin 1994 RUS 15 00:58:31 00:18:44 00:00:52 00:27:46 00:00:57 00:10:12
19 Jesús Alberto García Colas 1986 ESP 28 00:59:02 00:18:16 00:00:47 00:28:46 00:00:41 00:10:32
20 Javier Ortiz De Carlos 1988 ESP 32 01:00:08 00:18:30 00:00:58 00:29:10 00:01:22 00:10:08
21 Xabier Zarranz Domench 1992 ESP 18 01:00:13 00:18:55 00:00:50 00:28:15 00:00:55 00:11:18
22 Daniel Antonioli 1982 ITA 2 01:00:43 00:17:05 00:00:27 00:32:52 00:00:29 00:09:50
23 Antonio Jose Suarez Fernandez ESP 26 01:01:11 00:18:10 00:00:56 00:29:56 00:01:16 00:10:53
24 Carlos Garcia Diaz 1972 ESP 37 01:04:15 00:17:56 00:00:55 00:32:35 00:02:02 00:10:47
25 Urtzi Murgia ESP 36 01:04:29 00:20:54 00:00:51 00:30:14 00:01:06 00:11:24
26 Arturo Domercq Alcaide 1976 ESP 31 01:04:53 00:20:10 00:00:53 00:31:45 00:01:09 00:10:56
27 Jorge Andres Cueto Perez 1985 ESP 29 01:05:36 00:20:24 00:00:58 00:32:04 00:00:47 00:11:23
28 Eivind Andreas Roed NOR 19 01:05:59 00:18:54 00:01:16 00:32:40 00:01:36 00:11:33
29 Alberto Ara 1989 ESP 38 01:07:01 00:21:01 00:00:51 00:31:41 00:00:56 00:12:32
30 Sonny Stauder 1995 ITA 16 01:08:53 00:20:28 00:00:56 00:35:06 00:01:02 00:11:21
31 Jesus Rodil Patricio 1976 ESP 44 01:10:33 00:21:54 00:01:11 00:33:28 00:01:28 00:12:32
32 Julian Macho Serna ESP 40 01:18:45 00:18:55 00:00:28 00:46:31 00:00:48 00:12:03
Program notes:

The elite and the U23 races took place together.The race was modify to a duathlon due to the weather conditions. Distances: Run 5,2 km (2 laps), Bike 15,9 km (1 lap), Run 2,6 Km (1 lap). Technical Delegate: Edu Lakuntza/ESP. Race Referee: Andrea Fernandez/ESP. Competition Jury: Edu Lakuntza/ESP, Jorge Garcia/ESP, Iñaki Arenal/ESP.