Results: 2003 Sofia ETU Triathlon European Cup | Elite Men
Sofia, Bulgaria • 30 Aug, 2003
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jan Rehula 1973 CZE 7 01:54:48 00:17:30 00:00:31 01:04:49 00:00:20 00:31:38
2 Norbert Domnik 1964 AUT 4 01:54:49 00:18:27 00:00:23 01:04:04 00:00:20 00:31:34
3 Bruno Pais 1981 POR 12 01:54:52 00:18:14 00:00:24 01:04:09 00:00:20 00:31:43
4 David Castro Iglesias 1976 ESP 11 01:54:57 00:18:04 00:00:26 01:04:20 00:00:20 00:31:44
5 Leonid Ivanov 1980 RUS 15 01:55:07 00:18:13 00:00:28 01:04:07 00:00:20 00:31:57
6 David Haines 1975 GBR 10 01:55:16 00:18:16 00:00:30 01:04:08 00:00:20 00:32:00
7 Bernhard Hiebl 1971 AUT 9 01:55:30 00:18:09 00:00:29 01:04:11 00:00:20 00:32:21
8 Stefan Perg 1972 AUT 8 01:55:39 00:18:52 00:00:26 01:03:30 00:00:20 00:32:31
9 Frederik Van Lierde 1979 BEL 14 01:56:04 00:17:32 00:00:31 01:04:52 00:00:20 00:32:47
10 Dan Alterman 1980 ISR 43 01:56:29 00:17:34 00:00:22 01:04:58 00:00:20 00:33:14
11 Péter Hóbor 1974 HUN 5 01:56:54 00:18:13 00:00:32 01:04:07 00:00:20 00:33:41
12 Dániel Török 1982 HUN 19 01:56:58 00:18:18 00:00:32 01:04:02 00:00:20 00:33:45
13 Uros Seme 1981 SLO 53 01:57:15 00:17:11 00:00:25 01:03:13 00:00:20 00:36:05
14 Petr Bures 1980 CZE 34 01:57:27 00:18:41 00:00:22 01:03:46 00:00:20 00:34:16
15 Jordi Gimenez Diez 1976 ESP 21 01:57:37 00:17:38 00:00:37 01:04:32 00:00:20 00:34:28
16 Paulo Antunes 1978 POR 20 01:57:53 00:17:37 00:00:33 01:04:40 00:00:20 00:34:40
17 Ran Alterman 1980 ISR 44 01:58:23 00:18:17 00:00:22 01:04:15 00:00:20 00:35:08
18 Zvonko Cubric 1982 CRO 32 01:58:23 00:17:33 00:00:24 01:04:56 00:00:20 00:35:09
19 Dimitris Kasimis 1980 GRE 37 01:58:25 00:18:17 00:00:27 01:04:10 00:00:20 00:35:09
20 Nikos Tsakiris 1981 GRE 39 01:58:40 00:17:07 00:00:25 01:05:20 00:00:20 00:35:27
21 Szabolcs Varga 1976 HUN 1 01:59:33 00:17:21 00:00:24 01:04:49 00:00:20 00:36:39
22 Marko Albert 1979 EST 2 02:00:57 00:17:10 00:00:24 01:03:13 00:00:17 00:39:50
23 Nenad Sudarov 1975 SRB 51 02:01:41 00:18:28 00:00:27 01:06:57 00:00:26 00:35:21
24 Uri Zilberman 1981 ISR 45 02:02:46 00:18:50 00:00:30 01:07:08 00:00:20 00:35:57
25 Mirko Tisljar 1976 CRO 29 02:03:13 00:19:01 00:00:35 01:06:53 00:00:26 00:36:16
26 Atanas Zlatkov 1981 BUL 23 02:04:25 00:17:34 00:00:34 01:12:28 00:00:27 00:33:19
27 Fedor Filipov 1975 RUS 6 02:04:50 00:17:22 00:00:27 01:05:02 00:00:20 00:41:37
28 Fraser Cartmell 1982 GBR 36 02:05:06 00:18:40 00:00:22 01:07:26 00:00:20 00:38:16
29 Zoltán Benőcs 1984 HUN 41 02:11:16 00:19:03 00:00:27 01:12:04 00:00:25 00:39:17
30 Laurent Baraquin 1979 LUX 46 02:11:55 00:20:26 00:00:27 01:09:40 00:00:23 00:40:59
31 Zeljko Bijuk 1972 CRO 30 02:13:14 00:21:33 00:00:35 01:10:58 00:00:28 00:39:39
32 Vuk Vuckovic 1985 SRB 52 02:17:12 00:20:51 00:00:58 01:13:09 00:00:23 00:41:50
33 Milos Matic 1984 SRB 50 02:26:19 00:19:56 00:00:28 01:15:57 00:00:25 00:49:32
34 Feodor Dragolov 1960 BUL 25 02:33:56 00:21:18 00:01:10 01:19:22 00:00:20 00:51:45
35 Plamen Davidov BUL 26 02:41:43 00:31:45 00:01:30 01:25:31 00:00:17 00:42:40
36 Vasil Zhivkov BUL 28 02:47:26 00:23:36 00:02:00 01:27:41 00:00:59 00:53:09
Program notes:

Technical Delegate: Andreas Galanos/GRE. Race Referee: Emil Stoynev/BUL.
Water temperture 25ºC. Air Temperature 38ºC.
Athletes DNF, DNS or DSQ are missing from these results.