Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Orjan Sandler 1940 SWE 04:26:16 00:37:48 00:00:00 02:28:56 00:00:00 01:19:32
2 Paul De Cock BEL 04:27:11 00:36:08 00:00:00 02:29:17 00:00:00 01:21:46
3 Gernot Braun GER 04:33:55 00:33:57 00:00:00 02:34:08 00:00:00 01:25:50
4 Dr. H. J. Berger GER 04:34:39 00:35:42 00:00:00 02:29:18 00:00:00 01:29:39
5 Ber Heijn NED 04:36:06 00:38:44 00:00:00 02:31:29 00:00:00 01:25:53
6 Joachim Dabbert GER 04:37:02 00:38:05 00:00:00 02:42:05 00:00:00 01:16:52
7 Joachim Giessler GER 04:40:10 00:40:21 00:00:00 02:39:38 00:00:00 01:20:11
8 Brooks Booker GER 04:40:53 00:34:17 00:00:00 02:39:10 00:00:00 01:27:26
9 Algis Oleknavicius GER 04:45:57 00:40:50 00:00:00 02:29:02 00:00:00 01:36:05
10 Wolfgang Arnold GER 04:47:58 00:31:12 00:00:00 02:55:21 00:00:00 01:21:25
11 Herbert Zwanzig GER 04:49:21 00:40:08 00:00:00 02:49:44 00:00:00 01:19:29
12 Hermann Aschwer GER 04:52:59 00:40:47 00:00:00 02:51:05 00:00:00 01:21:07
13 Rudolf Steinbauer GER 04:53:56 00:30:34 00:00:00 02:53:17 00:00:00 01:30:05
14 Koos Rademaker NED 04:57:44 00:41:04 00:00:00 02:53:12 00:00:00 01:23:28
15 Peter Wonneberger GER 04:59:03 00:40:18 00:00:00 02:54:12 00:00:00 01:24:33
16 Goekan Toygar TUR 05:03:22 00:38:08 00:00:00 02:56:17 00:00:00 01:28:57
17 Hartmut Lorenz GER 425 05:09:48 00:38:45 00:00:00 02:53:13 00:00:00 01:37:50
18 Dietmar Klement GER 423 05:10:26 00:44:11 00:00:00 02:52:50 00:00:00 01:33:25
19 Bernd Schmidke GER 435 05:10:41 00:43:52 00:00:00 02:47:53 00:00:00 01:38:56
20 Josef Schinagl AUT 407 05:13:09 00:40:59 00:00:00 02:58:23 00:00:00 01:33:47
21 Horst Kodweiss GER 424 05:13:35 00:44:36 00:00:00 02:52:22 00:00:00 01:36:37
22 Paul Stippich GER 430 05:16:14 00:44:44 00:00:00 02:52:07 00:00:00 01:39:23
23 Guenter Heckl GER 421 05:16:22 00:46:54 00:00:00 02:54:26 00:00:00 01:35:02
24 Peter Koenig AUT 406 05:18:22 00:42:33 00:00:00 03:05:36 00:00:00 01:30:13
25 Rüdiger Müller 1952 GER 427 05:24:44 00:45:38 00:00:00 02:49:06 00:00:00 01:50:00
26 Manfred Bauer GER 415 05:24:46 00:45:23 00:00:00 02:51:39 00:00:00 01:47:44
27 Alwin Andritze GER 412 05:28:31 00:49:50 00:00:00 02:59:02 00:00:00 01:39:39
28 Gerd Poerschke GER 428 05:34:27 00:47:30 00:00:00 03:04:37 00:00:00 01:42:20
29 Marcel Skala AUT 05:57:04 00:49:40 00:00:00 03:15:57 00:00:00 01:51:27
Program notes:

Distances: Swim 2500m: bike 90 km; run 20 Distances: Swim 2500m: bike 90 km; run 20 km.
Water temperature 16.4ºC. Air temperature 19.8ºC
Competition jury: Joachim Fischer/GER, Josef Konings/BEL, Joop Van Zanten/NED
Results extracted from the elite results
All finishing athletes are shown.