Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Piotr Kurek 1981 POL 5424 00:30:48 n/a n/a 00:11:46 00:00:47 00:18:15
2 Pip Bennett 1981 GBR 5405 00:30:55 n/a n/a 00:11:06 00:00:55 00:18:55
3 Javier Alvarez Nicolas 1978 ESP 5395 00:31:10 n/a n/a 00:12:02 00:01:00 00:18:08
4 Christopher Holmes 1981 GBR 5410 00:31:20 n/a n/a 00:11:41 00:00:59 00:18:40
5 Xabier Amparan Corrales 1978 ESP 5396 00:31:33 n/a n/a 00:12:52 00:01:06 00:17:36
6 Javier Vega Herreros 1980 ESP 5401 00:31:57 n/a n/a 00:12:35 00:00:45 00:18:38
7 Dave Wood 1978 GBR 5421 00:32:20 n/a n/a 00:12:41 00:01:10 00:18:29
8 Daniel Weston 1981 GBR 5420 00:32:34 n/a n/a 00:12:24 00:00:57 00:19:14
9 Abel Reyes Cordero 1979 ESP 5400 00:32:57 n/a n/a 00:13:10 00:01:19 00:18:30
10 Matthew Glover 1979 GBR 5407 00:33:07 n/a n/a 00:14:36 00:01:12 00:17:20
11 Kevin Green 1981 GBR 5408 00:33:20 n/a n/a 00:13:12 00:01:30 00:18:39
12 Jon Scott 1982 GBR 5417 00:33:45 n/a n/a 00:12:45 00:00:54 00:20:07
13 Charlie Chute 1980 IRL 5423 00:33:59 n/a n/a 00:13:39 00:00:53 00:19:27
14 Kenny Morrice 1980 GBR 5412 00:34:07 n/a n/a 00:14:15 00:01:06 00:18:48
15 Oscar Caldito Fernandez 1979 ESP 5397 00:34:29 n/a n/a 00:14:21 00:01:00 00:19:08
16 Miguel Augusto Gómez Tovar 1978 ESP 5398 00:34:51 n/a n/a 00:13:21 00:01:07 00:20:24
17 Nicholas Bellamy 1981 GBR 5404 00:35:20 n/a n/a 00:13:45 00:01:09 00:20:27
18 Brendan Anderson 1979 GBR 5402 00:35:54 n/a n/a 00:13:03 00:01:20 00:21:31
19 Phil Newton 1978 GBR 5414 00:36:23 n/a n/a 00:15:28 00:01:00 00:19:57
20 Ryan Smith 1979 GBR 5418 00:37:42 n/a n/a 00:14:43 00:01:29 00:21:31
21 Konstantin Gayduk 1978 GBR 5406 00:38:17 n/a n/a 00:12:58 00:01:01 00:24:18
22 Ben Hieatt-Smith 1979 GBR 5409 00:38:22 n/a n/a 00:15:08 00:00:59 00:22:16
23 Leigh Pilgrim 1982 GBR 5415 00:38:26 n/a n/a 00:16:01 00:01:21 00:21:05
24 Daniel Newman 1978 GBR 5413 00:40:35 n/a n/a 00:18:01 00:01:44 00:20:50
25 Alan Spanos 1982 GBR 5419 00:41:07 n/a n/a 00:16:48 00:01:41 00:22:39
26 Paul Schroder 1981 GBR 5416 00:44:31 n/a n/a 00:17:39 00:01:42 00:25:11
DNF Joan Alarcón Vila 1981 ESP 5425 DNF n/a n/a 00:17:33 00:00:58 00:00:00
Program notes:

Due to the water temperature the race had the format swim-run. Distances: Swim 1000 m (1 lap), run 5 km (2 laps)
Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN, Kalle Jensen/NOR, Raquel Cascales/ESP. Head Referee: Peter Thygesen/DEN
Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Renato Bertrandi/ITA, Alicia Garcia/ESP
Water temperature 19.2ºC, air temperature 20.0ºC. Wetsuits allowed.