Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Takumi Hojo 1996 JPN 1 00:52:02 00:08:34 00:00:26 00:27:10 00:00:33 00:15:16
2 Florin Salvisberg 1990 SUI 2 00:52:28 00:08:33 00:00:29 00:27:09 00:00:36 00:15:39
3 Yuichi Hosoda 1984 JPN 6 00:52:34 00:08:45 00:00:26 00:27:01 00:00:33 00:15:47
4 Makoto Odakura 1993 JPN 3 00:52:41 00:08:39 00:00:27 00:27:06 00:00:40 00:15:47
5 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 5 00:52:49 00:08:37 00:00:25 00:27:10 00:00:36 00:15:59
6 Shiruba Taniguchi 1994 JPN 10 00:53:36 00:08:41 00:00:28 00:27:03 00:00:36 00:16:45
7 Aoba Yasumatsu 1997 JPN 9 00:53:42 00:09:01 00:00:26 00:28:02 00:00:42 00:15:30
8 Koki Yamamoto 1996 JPN 7 00:54:02 00:08:41 00:00:25 00:27:42 00:00:38 00:16:34
9 Felipe Barraza 1991 CHI 4 00:54:04 00:08:36 00:00:29 00:27:07 00:00:38 00:17:12
10 Mohamad Maso 1993 SYR 8 00:54:44 00:08:41 00:00:29 00:27:03 00:00:38 00:17:51
11 Nicholas Free 1998 AUS 11 00:54:58 00:09:16 00:00:28 00:28:27 00:00:38 00:16:09
12 Kenta Asakai 1994 JPN 15 00:55:21 00:09:03 00:00:25 00:28:00 00:00:42 00:17:08
13 Aleksandr Reshetnikov 2000 UZB 14 00:55:24 00:08:58 00:00:28 00:28:00 00:00:38 00:17:19
14 Kosuke Terasawa 1994 JPN 16 00:55:26 00:09:02 00:00:29 00:27:59 00:00:37 00:17:18
15 Semen Pivovarov 1997 KAZ 12 00:55:33 00:08:59 00:00:27 00:28:42 00:00:38 00:16:46
16 Samuel Mileham 1998 AUS 34 00:55:41 00:09:06 00:00:30 00:28:35 00:00:40 00:16:49
17 Joel Wooldridge 2000 AUS 21 00:55:42 00:09:35 00:00:31 00:28:02 00:00:39 00:16:52
18 Aleksandr Kurishov 1995 UZB 20 00:56:00 00:08:53 00:00:26 00:28:09 00:00:39 00:17:51
19 Omar Ali 2000 BRN 17 00:56:05 00:09:32 00:00:32 00:28:07 00:00:40 00:17:12
20 Zeke Tinley 2000 AUS 46 00:56:07 00:09:41 00:00:26 00:28:02 00:00:37 00:17:20
21 Teppei Tokuyama 2002 JPN 18 00:56:08 00:09:02 00:00:26 00:27:59 00:00:43 00:17:56
22 Fer Casares 1996 PHI 65 00:56:14 00:09:33 00:00:31 00:28:05 00:00:41 00:17:23
23 Jack Bilton 1999 AUS 40 00:56:51 00:09:29 00:00:31 00:28:07 00:00:43 00:17:58
24 Doniyorkhuja Khamroev 1995 UZB 43 00:57:06 00:09:29 00:00:27 00:28:14 00:00:42 00:18:13
25 Dan Tomiuchi 1994 JPN 62 00:57:08 00:08:42 00:00:28 00:28:20 00:00:43 00:18:54
26 Kamran Khodjaev 2002 UZB 26 00:57:13 00:09:38 00:00:29 00:28:05 00:00:39 00:18:20
27 Li Rong, Luke Chua 2001 SGP 31 00:57:25 00:09:10 00:00:28 00:28:32 00:00:39 00:18:35
28 Nikko Huelgas 1991 PHI 36 00:58:36 00:10:09 00:00:30 00:29:33 00:00:44 00:17:38
29 Edward Macalalad 1996 PHI 24 00:58:53 00:10:07 00:00:31 00:29:35 00:00:43 00:17:54
30 Valeriy Ponomarenko 1997 UZB 59 00:59:02 00:09:04 00:00:29 00:28:37 00:00:44 00:20:07
31 Juan Carlos Abad 1998 PHI 55 00:59:32 00:09:24 00:00:30 00:28:17 00:00:46 00:20:32
32 Umidbek Alimov 2000 UZB 37 00:59:33 00:09:51 00:00:27 00:29:57 00:00:44 00:18:32
33 Ronald Bintang Setiawan 2003 INA 27 00:59:55 00:10:31 00:00:32 00:30:42 00:00:42 00:17:25
34 Bo Cian Chuang 1997 TPE 28 01:00:08 00:10:06 00:00:31 00:29:38 00:00:42 00:19:08
35 Nicholas Rachmadi 2001 SGP 44 01:00:19 00:09:51 00:00:32 00:29:53 00:00:42 00:19:20
36 Ming-Liang Sun 2001 TPE 47 01:00:40 00:09:38 00:00:29 00:30:09 00:00:42 00:19:39
37 Daniil Zubtsov 2001 KAZ 22 01:00:40 00:09:17 00:00:33 00:30:26 00:00:44 00:19:38
38 Samir Varma 2002 SGP 50 01:01:07 00:09:53 00:00:32 00:29:52 00:00:48 00:20:00
39 Alexandr Avtushko 1989 KAZ 29 01:01:20 00:09:10 00:00:30 00:30:36 00:00:48 00:20:14
40 Shih Ming Chen 1998 TPE 35 01:01:56 00:10:43 00:00:32 00:30:42 00:00:44 00:19:13
41 Chong Yoong Thiang 1996 MAS 53 01:02:27 00:10:35 00:00:30 00:30:55 00:00:41 00:19:45
42 Wen Jun Lee 1998 MAS 56 01:02:48 00:10:33 00:00:32 00:30:55 00:00:37 00:20:11
43 Andriy Glushchenko 1977 UKR 39 01:02:53 00:09:09 00:00:34 00:28:24 00:01:01 00:23:43
44 Jiahao Tan 2002 SGP 33 01:02:59 00:10:14 00:00:31 00:31:14 00:00:40 00:20:19
45 Dian Yang Li 2000 TPE 52 01:03:36 00:10:28 00:00:27 00:31:03 00:00:39 00:20:57
46 Muhammad Syifa Jagadnata 2003 INA 58 01:03:41 00:10:36 00:00:31 00:30:54 00:01:03 00:20:37
47 Ting Yu Chen 2000 TPE 41 01:03:52 00:10:05 00:00:35 00:33:25 00:00:44 00:19:02
48 Jheng Hao Chen 1999 TPE 45 01:04:24 00:09:37 00:00:38 00:30:31 00:00:48 00:22:48
49 Ng Kar Kean 2003 MAS 51 01:05:21 00:11:37 00:00:30 00:31:46 00:00:45 00:20:41
50 Chong Yi Lee 2000 TPE 48 01:05:31 00:09:11 00:00:34 00:30:32 00:00:54 00:24:19
51 Tan Zhou Wen,darrell 2004 MAS 42 01:08:21 00:11:02 00:00:29 00:35:03 00:00:43 00:21:01
DNS Tzu I Pan 2000 TPE 19 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP James Edward Alexander Middleditch 1970 SGP 64 LAP 00:13:20 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Farrel Ezrabaswara Wihandoyo 2004 INA 25 DSQ 00:13:36 00:00:42 00:34:34 00:00:49 00:00:00
DSQ Samnang Sok 2002 CAM 60 DSQ 00:12:54 00:00:42 00:35:23 00:00:45 00:00:00
DNF Amarsanaa Ganbaatar 2002 MGL 23 DNF 00:09:50 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Uong Lymeng 2004 CAM 32 DNF 00:13:36 00:00:35 00:39:56 00:00:48 00:00:00
DNF Casey Kin Yun Lim 2000 MAS 38 DNF 00:11:40 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Arslon Tursunov 2001 UZB 49 DNF 00:09:41 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jui Cheng Su 2000 TPE 54 DNF 00:10:45 00:00:33 00:32:46 00:00:00 00:00:00
DNF Yi Hsiang Wang 1999 TPE 57 DNF 00:09:42 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andrew Tai/TPE. Head Referee: Anthony Tangan/PHI. Competition Jury: Andrew Tai/TPE, Vijitr Sittinawin/Phi, Balwant Singh Kler/MAS.
Distances: Swim 750 m. (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (4 laps)
Water temperature 29ºC. Air temperature 27ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #25 Ezrabaswara Wihandoyo/INA and #60 Sok/CAM were disquialified because they did not complete the run course.
Athletes #34 MIleham/AUS,#36 Huelgas/PHI and #46 Tinley/AUS served a 10 seconds penalty during the run segment.