Results: 2019 Rosario South American Beach Games | Elite Men
Rosario, Argentina • 14 Mar, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Diego Moya 1998 CHI 2 00:56:11 00:08:35 00:00:16 00:31:17 00:00:23 00:15:37
2 Luciano Taccone 1989 ARG 1 00:56:18 00:09:20 00:00:16 00:30:58 00:00:22 00:15:19
3 Facundo Medard 1995 ARG 7 00:56:29 00:09:13 00:00:16 00:31:06 00:00:22 00:15:29
4 Ramón Armando Matute 1994 ECU 6 00:56:49 00:08:59 00:00:16 00:31:25 00:00:22 00:15:45
5 Hugo Mario Ruiz Dimate 1997 COL 10 00:56:57 00:09:04 00:00:18 00:31:18 00:00:25 00:15:50
6 Felipe Barraza 1991 CHI 3 00:57:04 00:08:44 00:00:15 00:31:08 00:00:24 00:16:30
7 Juan José Cano Castillo 1998 COL 5 00:57:14 00:09:02 00:00:17 00:31:18 00:00:25 00:16:10
8 Martin Ulloa 1994 CHI 9 00:57:30 00:09:01 00:00:19 00:31:18 00:00:27 00:16:23
9 Eduardo Londoño Naranjo 1997 COL 4 00:57:39 00:08:57 00:00:15 00:31:23 00:00:23 00:16:37
10 Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 14 00:57:46 00:09:00 00:00:16 00:31:24 00:00:27 00:16:35
11 Federico Scarabino 1996 URU 13 00:58:27 00:09:21 00:00:14 00:30:59 00:00:23 00:17:28
12 Tomas Clivio 1999 ARG 22 00:59:25 00:09:03 00:00:14 00:31:22 00:00:23 00:18:20
13 Luiz Gabriel Shianti 2000 BRA 28 01:01:07 00:09:59 00:00:15 00:32:57 00:00:26 00:17:26
14 Martin Garcia 2001 ECU 24 01:01:15 00:09:48 00:00:15 00:33:12 00:00:29 00:17:28
15 Jose Gomez De La Torre Prato 1990 PER 15 01:01:57 00:09:43 00:00:14 00:33:14 00:00:25 00:18:18
16 Rodrigo Bravo Mejia 2000 PER 20 01:02:00 00:09:37 00:00:13 00:33:26 00:00:24 00:18:16
17 Bruno Perillo 2001 URU 27 01:03:22 00:09:46 00:00:13 00:33:14 00:00:27 00:19:39
18 Jesus Raphael Navarro Ninamango 2001 PER 26 01:03:29 00:09:45 00:00:14 00:35:34 00:00:27 00:17:27
19 Edgar Andrés Bermúdez Muñoz 1999 COL 18 01:03:36 00:09:59 00:00:17 00:35:59 00:00:25 00:16:54
20 Alejandro Madde 1988 BOL 25 01:04:31 00:09:35 00:00:17 00:35:52 00:00:35 00:18:10
21 Andres Barrionuevo 1996 ECU 11 01:05:44 00:09:43 00:00:16 00:35:42 00:00:31 00:19:29
22 Abner Emanuel Ascui Molina 1993 BOL 17 01:07:44 00:10:09 00:00:16 00:37:25 00:00:27 00:19:24
LAP Marcos Centurion 2002 PAR 21 LAP 00:13:30 00:00:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Luis Flores 1999 BOL 23 LAP 00:12:44 00:00:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ibrahim Alucin 1998 ARG 12 DNF 00:09:04 00:00:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Pedro Henrique Boff 2001 BRA 19 DNF 00:12:30 00:00:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Gustavo Neves Abade/BRA. Head Referee: Carlos Fernandez/ARG. Competition Jury Gustavo Neves Abade, Orlando Eugenio Arauz/ARG, Rodrigo Leon Prado/PER.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (2 laps)
Water temperature 23ºC. Air temperature 22ºC. Wetsuits not allowed