Results: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast | 50-54 Female AG Sprint
Gold Coast, Australia • 13 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lauren Jensen Mcginnis 1967 USA 11101 01:10:19 00:10:53 00:01:56 00:33:24 00:02:21 00:21:43
2 Tracy Foyster 1965 AUS 11046 01:11:12 00:11:53 00:02:04 00:34:17 00:02:19 00:20:37
3 Vicki Fleming 1968 NZL 11088 01:11:59 00:11:20 00:01:55 00:35:01 00:02:23 00:21:18
4 Lyndal Green 1967 AUS 11049 01:12:22 00:11:25 00:02:17 00:34:37 00:02:22 00:21:40
5 Sally Mayman 1967 AUS 11055 01:12:59 00:12:51 00:02:08 00:34:48 00:02:16 00:20:54
6 Tracy Wright 1968 USA 11108 01:13:00 00:11:50 00:02:31 00:34:49 00:02:48 00:21:00
7 Kerry Simmons 1966 USA 11107 01:15:00 00:10:56 00:01:55 00:35:29 00:02:39 00:23:59
8 Kelly Watts 1965 AUS 11062 01:15:14 00:11:42 00:02:15 00:35:02 00:02:38 00:23:36
9 Bridget Copland 1968 AUS 11040 01:15:24 00:12:25 00:02:05 00:35:20 00:02:36 00:22:55
10 Sue Rossi 1964 GBR 11077 01:15:27 00:13:18 00:02:11 00:34:50 00:02:39 00:22:27
11 Anna Guy 1968 NZL 11090 01:15:31 00:12:52 00:02:30 00:34:53 00:02:35 00:22:40
12 Lindy Kronen 1965 AUS 11053 01:15:35 00:12:26 00:02:11 00:35:17 00:02:30 00:23:10
13 Lynda Coggins 1964 GBR 11070 01:15:43 00:11:07 00:02:08 00:35:04 00:02:31 00:24:51
14 Joss Rhodes 1966 NZL 11093 01:16:02 00:13:14 00:02:13 00:34:54 00:02:39 00:23:00
15 Belinda Simmons 1967 AUS 11060 01:16:04 00:12:32 00:01:56 00:34:29 00:02:46 00:24:19
16 Connie Peterson 1965 USA 11103 01:16:21 00:11:45 00:01:55 00:34:42 00:02:56 00:25:01
17 Jennifer Mcdonald 1967 AUS 11056 01:16:22 00:12:09 00:01:58 00:34:54 00:02:57 00:24:22
18 Stephanie Kieffer 1966 CAN 11066 01:16:27 00:09:47 00:02:04 00:36:04 00:02:49 00:25:39
19 Sonya Palfreyman 1968 AUS 11058 01:16:29 00:12:53 00:01:55 00:35:02 00:02:31 00:24:07
20 Terri Gadsden-Brown 1968 AUS 11048 01:16:38 00:12:43 00:02:02 00:35:08 00:02:40 00:24:03
21 Leanne Seary 1966 AUS 11059 01:16:40 00:13:35 00:02:00 00:34:40 00:02:49 00:23:34
22 Eugine Martinz 1965 AUS 11054 01:16:56 00:13:00 00:02:15 00:34:59 00:03:05 00:23:35
23 Ellen Jendal 1966 NOR 11084 01:17:14 00:12:11 00:02:25 00:34:20 00:02:54 00:25:22
24 Tara Sheetz 1966 USA 11106 01:17:16 00:13:34 00:02:38 00:34:39 00:02:52 00:23:32
25 Tracey Bos 1966 NZL 11085 01:17:43 00:13:35 00:02:13 00:35:45 00:02:52 00:23:15
26 Jacqueline Eastman 1968 NZL 11086 01:17:43 00:12:32 00:03:01 00:37:13 00:02:51 00:22:04
27 Ingrid Mcphee 1965 AUS 11057 01:17:45 00:13:27 00:02:33 00:36:14 00:02:49 00:22:40
28 Sue Desbrosses 1968 AUS 11042 01:17:52 00:13:39 00:02:15 00:35:29 00:02:36 00:23:51
29 Debbie Booth 1965 USA 11096 01:17:55 00:12:01 00:02:26 00:36:25 00:02:52 00:24:09
30 Karen Harbaugh 1968 USA 11098 01:18:11 00:12:40 00:02:30 00:35:03 00:03:11 00:24:45
31 Myka Heard 1966 GBR 11072 01:18:31 00:13:31 00:02:20 00:35:35 00:02:53 00:24:09
32 Sybille Rex 1968 USA 11105 01:18:39 00:12:43 00:02:32 00:34:52 00:02:50 00:25:41
33 Gayle Young 1966 AUS 11063 01:18:53 00:13:41 00:02:27 00:35:15 00:02:52 00:24:36
34 Maree Doble 1968 AUS 11043 01:18:56 00:12:06 00:02:33 00:35:39 00:03:00 00:25:36
35 Amy Quinlan 1965 USA 11104 01:18:58 00:13:04 00:02:21 00:34:53 00:03:19 00:25:20
36 Angella Hughes 1966 GBR 11074 01:19:15 00:13:52 00:02:17 00:35:16 00:02:56 00:24:53
37 Melinda Grigg 1966 AUS 11050 01:19:36 00:13:47 00:02:28 00:35:34 00:02:56 00:24:49
38 Elizma Geldenhuys 1964 RSA 11109 01:19:42 00:12:27 00:02:45 00:34:56 00:03:34 00:25:58
39 Sheryl Leonard-Schneck 1964 USA 11102 01:19:55 00:13:46 00:02:43 00:35:18 00:02:53 00:25:13
40 Laura Money 1964 CAN 11067 01:20:21 00:13:49 00:02:48 00:36:12 00:02:52 00:24:38
41 Santa Urzua Vega 1967 MEX 11082 01:21:10 00:13:19 00:03:14 00:36:58 00:03:18 00:24:19
42 Belinda Vardy 1968 AUS 11061 01:21:13 00:12:39 00:02:07 00:35:28 00:03:02 00:27:54
43 Karen Watson 1966 IRL 11078 01:21:16 00:13:34 00:02:48 00:36:49 00:02:57 00:25:06
44 Karin Hendrickse 1965 GBR 11073 01:21:19 00:13:51 00:02:31 00:36:55 00:02:52 00:25:09
45 Frances Edwards 1964 NZL 11087 01:21:29 00:14:47 00:02:42 00:34:20 00:03:03 00:26:34
46 Veronica Barker 1968 AUS 11039 01:21:32 00:13:12 00:02:05 00:34:54 00:02:53 00:28:26
47 Sharon Barclay 1968 USA 11095 01:21:39 00:13:37 00:02:40 00:35:37 00:02:59 00:26:44
48 Alicia Olson-Keating 1965 CAN 11069 01:22:02 00:15:18 00:01:56 00:35:41 00:02:54 00:26:10
49 Carole Gibbs 1966 GBR 11071 01:22:03 00:13:01 00:02:54 00:35:29 00:03:27 00:27:09
50 Maite Gabriela Bilbao Plascencia 1966 MEX 11079 01:22:05 00:13:04 00:02:39 00:37:44 00:03:23 00:25:12
51 Tracey Foley 1968 AUS 11045 01:22:42 00:12:44 00:02:34 00:35:00 00:03:19 00:29:01
52 Louise Minchin 1968 GBR 11076 01:23:02 00:11:50 00:02:17 00:36:14 00:03:30 00:29:10
53 Jane Harris 1968 NZL 11091 01:23:27 00:13:14 00:02:07 00:36:21 00:03:07 00:28:35
54 Monica Cowen 1966 AUS 11041 01:23:37 00:14:37 00:02:28 00:37:47 00:03:09 00:25:34
55 Kristelle Harrington 1966 USA 11099 01:24:20 00:14:27 00:03:01 00:39:51 00:02:31 00:24:27
56 Jane Duffy 1966 AUS 11044 01:24:41 00:12:00 00:02:59 00:39:41 00:03:04 00:26:54
57 Megan Haylock 1964 AUS 11051 01:24:56 00:13:50 00:02:36 00:38:36 00:03:03 00:26:49
58 Ingrid Hobson 1965 AUS 11052 01:25:23 00:13:28 00:02:34 00:36:47 00:03:03 00:29:30
59 Nicolette Lisa Shaw 1966 SGP 11094 01:25:54 00:16:21 00:03:04 00:38:31 00:03:13 00:24:44
60 Valerie Haller 1966 USA 11097 01:27:27 00:17:16 00:02:17 00:37:33 00:02:57 00:27:20
61 Carolyn Hubbard 1967 CAN 11065 01:28:27 00:13:22 00:02:25 00:40:14 00:02:57 00:29:27
62 Josette Debrouwer 1964 CAN 11064 01:28:37 00:14:50 00:02:28 00:40:07 00:03:17 00:27:53
63 Claudine Marie Gillies 1967 NZL 11089 01:28:50 00:16:25 00:02:34 00:36:08 00:03:30 00:30:12
64 Genoveva Soto Villegas 1967 MEX 11081 01:30:57 00:14:45 00:03:12 00:46:06 00:02:55 00:23:58
65 Ofelia Patiño Reyes 1966 MEX 11080 01:31:13 00:17:39 00:02:29 00:43:10 00:03:17 00:24:36
66 Michele Hemming 1967 USA 11100 01:34:57 00:13:25 00:02:42 00:40:27 00:03:31 00:34:49
67 Sally Johnston 1966 GBR 11075 01:41:32 00:12:38 00:03:07 00:42:57 00:04:09 00:38:39
68 Pauline Nicholls-Triska 1964 CAN 11068 02:07:15 00:21:33 00:04:20 00:51:58 00:06:02 00:43:20
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL
Head Referee: Leslie Buchanan/CAN.
Competition Jury Jaqui Kenny/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Amy Mac Pherson/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 19.7 km (1 lap); Run 5 km (2 laps) 
Water Temperature: 20.9ºC Air temperature 28.3º C
Wetsuits allowed.