Results: 2000 Perth ITU Triathlon World Championships | 50-54 Female AG
Perth, Australia • 29 Apr, 2000
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Cornelia Dixon AUS 1196 02:22:27 00:23:06 00:00:00 01:14:03 00:00:00 00:45:17
2 Sue Bathgate 1948 GBR 1170 02:27:56 00:26:46 00:00:00 01:15:37 00:00:00 00:45:32
3 Jenny Tannerleask AUS 1194 02:28:51 00:25:54 00:00:00 01:18:06 00:00:00 00:44:50
4 Lesley Cliff 1948 GBR 1171 02:29:44 00:25:24 00:00:00 01:19:55 00:00:00 00:44:23
5 Elizabeth McFadden NZL 1173 02:30:23 00:26:23 00:00:00 01:17:41 00:00:00 00:46:18
6 Nel Vanwyck AUS 1199 02:35:20 00:28:56 00:00:00 01:19:51 00:00:00 00:46:32
7 Lyn Fulton 1950 AUS 1200 02:35:31 00:28:52 00:00:00 01:21:22 00:00:00 00:45:17
8 Tiare Lund 1945 NZL 1174 02:35:40 00:27:34 00:00:00 01:19:47 00:00:00 00:48:18
9 Hilary Webber GBR 1172 02:36:04 00:29:01 00:00:00 01:19:20 00:00:00 00:47:42
10 Ramona Bohlander USA 1184 02:36:28 00:29:41 00:00:00 01:20:58 00:00:00 00:45:49
11 Emily Bruno USA 1186 02:36:44 00:29:14 00:00:00 01:21:30 00:00:00 00:45:59
12 Jan Billinness 1949 AUS 1201 02:36:51 00:27:26 00:00:00 01:22:09 00:00:00 00:47:15
13 Margaret Card AUS 1191 02:38:12 00:25:14 00:00:00 01:23:08 00:00:00 00:49:49
14 Roberta Gordon AUS 1189 02:40:20 00:26:47 00:00:00 01:21:34 00:00:00 00:51:58
15 Jean Wood 1949 USA 1181 02:41:28 00:26:04 00:00:00 01:27:16 00:00:00 00:48:08
16 Barbara Gruber AUS 1198 02:42:26 00:26:35 00:00:00 01:26:39 00:00:00 00:49:11
17 Anne Viviani 1949 USA 1185 02:44:01 00:32:43 00:00:00 01:22:49 00:00:00 00:48:29
18 Dawn Obrecht USA 1175 02:47:57 00:26:04 00:00:00 01:28:06 00:00:00 00:53:46
19 Rita Sharp 1948 USA 1183 02:48:10 00:30:11 00:00:00 01:23:24 00:00:00 00:54:35
20 Robyn Cuolahan AUS 1190 02:48:40 00:27:20 00:00:00 01:30:06 00:00:00 00:51:13
21 Evelyn Vance 1950 USA 1182 02:49:01 00:29:25 00:00:00 01:25:28 00:00:00 00:54:08
22 Elspeth Lawson GBR 1187 02:49:49 00:32:02 00:00:00 01:28:32 00:00:00 00:49:13
23 Nancy Whiteley AUS 1195 02:51:12 00:33:00 00:00:00 01:30:43 00:00:00 00:47:29
24 Lois Marquart USA 1177 02:52:48 00:30:39 00:00:00 01:27:43 00:00:00 00:54:26
25 Heidi Hoffmann 1948 USA 1180 02:54:23 00:30:10 00:00:00 01:28:14 00:00:00 00:55:59
26 Barbara Kostner 1948 USA 1179 02:54:30 00:32:16 00:00:00 01:25:21 00:00:00 00:56:52
27 Frances Foggin ZIM 1188 02:55:46 00:33:35 00:00:00 01:29:32 00:00:00 00:52:39
28 Anne Besser 1946 AUS 1193 02:56:25 00:32:37 00:00:00 01:28:25 00:00:00 00:55:22
29 Rhonda O'Donoghue AUS 1197 02:56:55 00:28:10 00:00:00 01:34:00 00:00:00 00:54:44
30 Marijane Maples USA 1178 02:58:30 00:36:04 00:00:00 01:31:12 00:00:00 00:51:14
31 Susan Warley AUS 1192 03:04:01 00:33:58 00:00:00 01:34:55 00:00:00 00:55:07
32 Martha Mullins USA 1176 03:04:32 00:36:38 00:00:00 01:30:41 00:00:00 00:57:12
Program notes:

Technical delegate: Loreen Barnett/CAN. Referee: Michel Gignoux/FRA. Competition jury: Loreen Barnett/CAN, Brian Hinton/AUS, Libby Burrell/RSA, Masao Nakayama/JPN, Doug Hiller/USA