Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 John Hellemans 1953 NZL 511 01:57:57 00:19:56 00:00:00 01:02:16 00:00:00 00:35:45
2 Rowan Allnut AUS 533 02:04:43 00:23:01 00:00:00 01:05:59 00:00:00 00:35:42
3 Douglas Mcpherson 1954 USA 525 02:05:33 00:20:10 00:00:00 01:06:56 00:00:00 00:38:26
4 Robert Caune 1955 AUS 530 02:07:02 00:21:47 00:00:00 01:07:08 00:00:00 00:38:07
5 Stephen Mcdowell GBR 531 02:07:10 00:20:21 00:00:00 01:06:34 00:00:00 00:40:13
6 Glenn Wood AUS 532 02:08:15 00:21:27 00:00:00 01:08:44 00:00:00 00:38:04
7 Tom Mac Niven USA 522 02:08:39 00:21:20 00:00:00 01:06:57 00:00:00 00:40:21
8 Masatoshi Takeda AUS 541 02:09:04 00:23:31 00:00:00 01:07:02 00:00:00 00:38:30
9 Stephen Caskie 1955 USA 517 02:09:28 00:22:50 00:00:00 01:08:23 00:00:00 00:38:14
10 John Winterdyk CAN 509 02:10:10 00:23:42 00:00:00 01:08:13 00:00:00 00:38:14
11 Mac Martin USA 523 02:10:24 00:21:27 00:00:00 01:07:10 00:00:00 00:41:46
12 Crichton Collins 1951 AUS 542 02:10:34 00:23:12 00:00:00 01:08:25 00:00:00 00:38:55
13 Ian Rea AUS 534 02:10:49 00:22:13 00:00:00 01:12:02 00:00:00 00:36:33
14 Geoffrey Grose 1952 AUS 535 02:11:51 00:22:48 00:00:00 01:08:59 00:00:00 00:40:04
15 Michael Orendorff 1951 USA 526 02:12:38 00:23:02 00:00:00 01:08:44 00:00:00 00:40:52
16 Barry Warren 1955 AUS 537 02:13:59 00:27:43 00:00:00 01:08:26 00:00:00 00:37:49
17 Ian Birch GBR 527 02:14:12 00:25:01 00:00:00 01:11:10 00:00:00 00:38:01
18 David McCormack AUS 540 02:14:21 00:25:02 00:00:00 01:11:37 00:00:00 00:37:42
19 Nick Scott USA 524 02:15:09 00:24:26 00:00:00 01:11:33 00:00:00 00:39:08
20 Graeme Cole AUS 543 02:15:40 00:23:10 00:00:00 01:10:07 00:00:00 00:42:23
21 Michael Klostermann RSA 545 02:15:43 00:23:12 00:00:00 01:11:32 00:00:00 00:40:58
22 John Rose AUS 536 02:17:15 00:23:31 00:00:00 01:12:46 00:00:00 00:40:57
23 Edwin Samuels USA 521 02:18:15 00:20:19 00:00:00 01:13:25 00:00:00 00:44:31
24 Derek Case CAN 508 02:18:59 00:23:39 00:00:00 01:15:45 00:00:00 00:39:33
25 Robert Jackson NZL 512 02:19:35 00:23:28 00:00:00 01:13:14 00:00:00 00:42:52
26 Ross Phillips AUS 538 02:19:37 00:26:38 00:00:00 01:12:20 00:00:00 00:40:38
27 Ivor Thomas GBR 505 02:19:48 00:26:17 00:00:00 01:09:51 00:00:00 00:43:39
28 Peter Mccartney 1953 AUS 539 02:20:07 00:25:35 00:00:00 01:10:09 00:00:00 00:44:23
29 Barry Larsen NZL 513 02:20:39 00:24:36 00:00:00 01:11:32 00:00:00 00:44:30
30 Shorty Clark 1952 NZL 510 02:21:28 00:25:45 00:00:00 01:10:55 00:00:00 00:44:46
31 Charles Wooley GBR 506 02:22:33 00:24:22 00:00:00 01:15:36 00:00:00 00:42:34
32 Larry Mears USA 518 02:23:00 00:23:01 00:00:00 01:07:52 00:00:00 00:52:06
33 David Leak 1953 GBR 500 02:24:18 00:25:31 00:00:00 01:11:51 00:00:00 00:46:55
34 Colin Simpson 1953 GBR 504 02:26:05 00:27:08 00:00:00 01:18:46 00:00:00 00:40:10
35 Lloyd Purnell USA 519 02:26:58 00:28:06 00:00:00 01:15:37 00:00:00 00:43:15
36 David Pressley 1952 GBR 501 02:30:07 00:29:19 00:00:00 01:17:22 00:00:00 00:43:26
37 Stephen Robinson 1954 GBR 528 02:31:02 00:27:38 00:00:00 01:17:28 00:00:00 00:45:55
38 Hernan Adolfo Vergara ARG 544 02:31:19 00:26:02 00:00:00 01:19:07 00:00:00 00:46:09
39 Carlo Calvi CAN 507 02:35:00 00:27:52 00:00:00 01:17:36 00:00:00 00:49:31
40 John Setford 1953 GBR 503 02:35:14 00:28:47 00:00:00 01:20:53 00:00:00 00:45:33
41 Sam Pritchard 1950 GBR 502 02:36:32 00:27:44 00:00:00 01:20:45 00:00:00 00:48:02
42 Darryl Marcus-Hanks GBR 529 02:38:29 00:23:35 00:00:00 01:20:35 00:00:00 00:54:17
Program notes:

Technical delegate: Loreen Barnett/CAN. Referee: Michel Gignoux/FRA. Competition jury: Loreen Barnett/CAN, Brian Hinton/AUS, Libby Burrell/RSA, Masao Nakayama/JPN, Doug Hiller/USA