Results: 2000 Perth ITU Triathlon World Championships | 40-44 Female AG
Perth, Australia • 29 Apr, 2000
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Teresa Rider AUS 1103 02:16:01 00:26:34 00:00:00 01:10:45 00:00:00 00:38:41
2 Joyce Mark 1958 GBR 1076 02:16:38 00:24:02 00:00:00 01:11:23 00:00:00 00:41:12
3 Theresa Martin AUS 1106 02:18:57 00:24:39 00:00:00 01:12:21 00:00:00 00:41:56
4 Josie Sinclair 1959 NZL 1085 02:19:09 00:25:12 00:00:00 01:13:07 00:00:00 00:40:49
5 Robyn Scott 1959 AUS 1102 02:19:11 00:22:00 00:00:00 01:13:14 00:00:00 00:43:55
6 Claire Turner AUS 1109 02:19:49 00:22:48 00:00:00 01:15:32 00:00:00 00:41:28
7 Linda Nelson USA 1095 02:20:21 00:22:54 00:00:00 01:13:22 00:00:00 00:44:04
8 Cindy Taylor NZL 1086 02:20:56 00:21:52 00:00:00 01:12:11 00:00:00 00:46:53
8 Julie Baker NZL 1112 02:20:56 00:24:45 00:00:00 01:13:36 00:00:00 00:42:35
10 Karen Mclarty USA 1090 02:22:12 00:21:49 00:00:00 01:15:34 00:00:00 00:44:49
11 Christine Toohey AUS 1111 02:22:14 00:24:28 00:00:00 01:16:35 00:00:00 00:41:10
12 Robin Tedlund USA 1088 02:22:39 00:26:59 00:00:00 01:12:53 00:00:00 00:42:46
13 Mary-Rose Cross GBR 1099 02:23:31 00:25:28 00:00:00 01:12:24 00:00:00 00:45:37
14 Jo Teske AUS 1110 02:25:04 00:24:03 00:00:00 01:16:16 00:00:00 00:44:44
15 Dawn Weberg-Titus CAN 1081 02:26:04 00:25:05 00:00:00 01:13:58 00:00:00 00:47:01
16 Heidi Haussermann USA 1089 02:27:11 00:26:48 00:00:00 01:16:04 00:00:00 00:44:17
17 Elizabeth Roth USA 1096 02:27:51 00:27:48 00:00:00 01:17:18 00:00:00 00:42:45
18 Cynthia Snyder USA 1094 02:28:00 00:25:07 00:00:00 01:15:38 00:00:00 00:47:15
19 Heather Church AUS 1113 02:28:42 00:23:28 00:00:00 01:19:52 00:00:00 00:45:21
20 Deborah Dudas USA 1097 02:28:45 00:24:44 00:00:00 01:14:36 00:00:00 00:49:25
21 Cheryl Young RSA 1115 02:28:54 00:21:04 00:00:00 01:24:03 00:00:00 00:43:47
22 Gayle Devries USA 1091 02:29:36 00:27:18 00:00:00 01:17:14 00:00:00 00:45:04
23 Lauren Fithian USA 1098 02:29:38 00:27:58 00:00:00 01:19:29 00:00:00 00:42:11
24 Helen O'Shaughnessy 1959 NZL 1084 02:30:05 00:25:09 00:00:00 01:19:47 00:00:00 00:45:07
25 Gael Sanderson AUS 1104 02:30:34 00:25:42 00:00:00 01:19:09 00:00:00 00:45:42
26 Virginia Freeman AUS 1105 02:31:10 00:24:50 00:00:00 01:23:56 00:00:00 00:42:24
27 Beverley Childs 1957 GBR 1073 02:32:47 00:26:49 00:00:00 01:18:53 00:00:00 00:47:04
28 Vicki Woodrow AUS 1108 02:33:25 00:25:59 00:00:00 01:19:42 00:00:00 00:47:43
29 Jean Ashley GBR 1071 02:33:32 00:29:04 00:00:00 01:19:39 00:00:00 00:44:48
30 Chantal Say FRA 1082 02:34:41 00:28:08 00:00:00 01:20:51 00:00:00 00:45:41
31 Carol Smallman 1958 GBR 1077 02:42:19 00:25:44 00:00:00 01:24:28 00:00:00 00:52:07
32 Holly Martin USA 1093 02:42:22 00:23:58 00:00:00 01:29:53 00:00:00 00:48:30
33 Karen Bargate 1958 RSA 1116 02:44:27 00:28:49 00:00:00 01:29:53 00:00:00 00:45:43
34 Susanne Vivian GBR 1101 02:45:48 00:41:16 00:00:00 01:20:21 00:00:00 00:44:10
35 Tammy Jeffrey USA 1092 02:46:09 00:27:13 00:00:00 01:28:57 00:00:00 00:49:59
36 Janice Borland GBR 1072 02:46:34 00:30:00 00:00:00 01:25:58 00:00:00 00:50:36
37 Judy Burnell CAN 1080 02:46:53 00:31:31 00:00:00 01:25:25 00:00:00 00:49:57
38 Debra Lawson 1958 GBR 1075 02:52:05 00:30:12 00:00:00 01:29:13 00:00:00 00:52:39
39 Carole Jackson 1958 GBR 1074 02:55:51 00:31:24 00:00:00 01:29:10 00:00:00 00:55:17
40 Elisete Santos Rollo BRA 1114 02:56:20 00:32:30 00:00:00 01:29:54 00:00:00 00:53:56
41 Deborah Evers 1960 GBR 1100 02:56:27 00:32:05 00:00:00 01:30:06 00:00:00 00:54:16
42 Ruth Catherine Hunt 1955 HKG 1083 03:04:37 00:24:52 00:00:00 01:32:24 00:00:00 01:07:21
43 Theresa Abbott 1955 GBR 1070 03:05:11 00:33:21 00:00:00 01:32:52 00:00:00 00:58:58
44 Lois Timms GBR 1078 03:05:36 00:30:17 00:00:00 01:32:59 00:00:00 01:02:20
Program notes:

Technical delegate: Loreen Barnett/CAN. Referee: Michel Gignoux/FRA. Competition jury: Loreen Barnett/CAN, Brian Hinton/AUS, Libby Burrell/RSA, Masao Nakayama/JPN, Doug Hiller/USA