Results: 2000 Perth ITU Triathlon World Championships | 30-34 Female AG
Perth, Australia • 29 Apr, 2000
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Anna Tyler NZL 978 02:10:02 00:21:37 00:00:00 01:11:17 00:00:00 00:37:08
2 Susan Mellsop 1965 NZL 975 02:12:23 00:19:49 00:00:00 01:11:58 00:00:00 00:40:35
3 Kim Wilson AUS 994 02:12:30 00:19:46 00:00:00 01:14:47 00:00:00 00:37:57
4 Gabrielle Jones AUS 998 02:15:40 00:22:16 00:00:00 01:13:24 00:00:00 00:39:59
5 Tracy Ellingham AUS 1009 02:15:53 00:19:44 00:00:00 01:14:11 00:00:00 00:41:57
6 Debra Casey 1965 GBR 1006 02:16:00 00:23:44 00:00:00 01:13:05 00:00:00 00:39:10
7 Janine Donaldson AUS 997 02:16:21 00:22:30 00:00:00 01:12:33 00:00:00 00:41:17
8 Lynn Grenier CAN 971 02:18:01 00:25:39 00:00:00 01:12:35 00:00:00 00:39:47
9 Sharon Allen AUS 993 02:18:08 00:24:00 00:00:00 01:11:53 00:00:00 00:42:14
10 Sonia Hurst GBR 962 02:18:09 00:24:41 00:00:00 01:12:55 00:00:00 00:40:31
11 Michelle Ghert 1969 USA 988 02:18:16 00:21:40 00:00:00 01:13:49 00:00:00 00:42:47
12 Gillian Pears GBR 990 02:18:48 00:23:23 00:00:00 01:13:57 00:00:00 00:41:27
13 Sian Hunter 1966 USA 980 02:19:23 00:22:44 00:00:00 01:13:21 00:00:00 00:43:18
14 Sandra Branby USA 985 02:19:32 00:24:48 00:00:00 01:12:42 00:00:00 00:42:01
15 Nathalie Laurendeau AUS 1001 02:20:43 00:23:37 00:00:00 01:12:20 00:00:00 00:44:45
16 Jami Andrews USA 984 02:21:08 00:25:17 00:00:00 01:14:06 00:00:00 00:41:43
17 Stephanie Ziser 1970 AUS 1000 02:21:09 00:24:09 00:00:00 01:15:26 00:00:00 00:41:32
18 Fran Higgins AUS 999 02:21:51 00:22:07 00:00:00 01:17:04 00:00:00 00:42:40
19 Jennifer Mussett GBR 966 02:22:16 00:24:47 00:00:00 01:14:52 00:00:00 00:42:36
20 Rhonda Wilson CAN 972 02:22:22 00:24:28 00:00:00 01:14:04 00:00:00 00:43:49
21 Sarah Clark 1968 CAN 969 02:22:57 00:24:36 00:00:00 01:15:50 00:00:00 00:42:30
22 May-Li Cuypers 1966 USA 986 02:23:06 00:24:08 00:00:00 01:15:21 00:00:00 00:43:35
23 Victoria Piper USA 981 02:23:07 00:22:08 00:00:00 01:14:37 00:00:00 00:46:21
24 Hayley Ward GBR 991 02:23:39 00:24:17 00:00:00 01:17:24 00:00:00 00:41:57
25 Alida Anderson USA 987 02:23:51 00:24:31 00:00:00 01:15:56 00:00:00 00:43:23
26 Julia Shaw GBR 967 02:24:36 00:23:24 00:00:00 01:14:25 00:00:00 00:46:46
27 Margaret Radich NZL 976 02:25:01 00:27:03 00:00:00 01:14:34 00:00:00 00:43:23
28 Tara Clark USA 983 02:25:13 00:25:31 00:00:00 01:14:32 00:00:00 00:45:09
29 Jocelyn Bradley 1967 AUS 1005 02:25:47 00:25:20 00:00:00 01:19:08 00:00:00 00:41:19
30 Jacinta Guthridge AUS 995 02:26:34 00:24:39 00:00:00 01:19:38 00:00:00 00:42:15
31 Susan Jelley GBR 963 02:26:50 00:25:52 00:00:00 01:17:48 00:00:00 00:43:09
32 Jane Sullivan NZL 977 02:26:55 00:23:09 00:00:00 01:16:31 00:00:00 00:47:14
33 Tamara Goeppel CAN 970 02:27:19 00:29:05 00:00:00 01:15:47 00:00:00 00:42:26
34 Claire Murray GBR 989 02:27:44 00:22:09 00:00:00 01:18:16 00:00:00 00:47:18
35 Tracey Campbell NZL 1008 02:27:50 00:22:16 00:00:00 01:17:45 00:00:00 00:47:48
36 Julie Harris GBR 961 02:28:12 00:26:13 00:00:00 01:17:22 00:00:00 00:44:37
37 Abigail Stead HKG 974 02:31:33 00:25:10 00:00:00 01:22:41 00:00:00 00:43:41
38 Catherine Boyce AUS 1003 02:32:45 00:24:54 00:00:00 01:22:09 00:00:00 00:45:42
39 Connie Maranville USA 982 02:33:18 00:28:09 00:00:00 01:21:28 00:00:00 00:43:39
40 Stefanie Breidenbach GER 979 02:33:37 00:27:05 00:00:00 01:18:16 00:00:00 00:48:16
41 Samantha Kemp GBR 964 02:34:31 00:26:57 00:00:00 01:18:40 00:00:00 00:48:53
42 Melanie Zavediuk CAN 973 02:35:50 00:27:49 00:00:00 01:20:55 00:00:00 00:47:05
43 Maggie Mcardle GBR 965 02:36:17 00:27:46 00:00:00 01:22:33 00:00:00 00:45:58
44 Paula Albinson CAN 968 02:38:45 00:25:11 00:00:00 01:19:42 00:00:00 00:53:51
45 Celia Peniche 1967 MEX 992 02:40:07 00:24:43 00:00:00 01:22:31 00:00:00 00:52:52
46 Marta Moreira Santos BRA 1007 02:49:04 00:31:22 00:00:00 01:26:56 00:00:00 00:50:45
Program notes:

Technical delegate: Loreen Barnett/CAN. Referee: Michel Gignoux/FRA. Competition jury: Loreen Barnett/CAN, Brian Hinton/AUS, Libby Burrell/RSA, Masao Nakayama/JPN, Doug Hiller/USA