Results: 2000 Perth ITU Triathlon World Championships | 25-29 Female AG
Perth, Australia • 29 Apr, 2000
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lisbeth Kristensen 1972 DEN 915 02:07:57 00:21:17 00:00:00 01:08:09 00:00:00 00:38:31
2 Donna Phelan 1972 CAN 914 02:09:26 00:20:10 00:00:00 01:10:05 00:00:00 00:39:11
3 Allison Hardy USA 921 02:11:08 00:20:08 00:00:00 01:09:18 00:00:00 00:41:42
4 Michelle Palmisano ITA 927 02:11:15 00:22:40 00:00:00 01:08:41 00:00:00 00:39:54
5 Lisa Fletcher AUS 938 02:12:59 00:25:22 00:00:00 01:08:55 00:00:00 00:38:42
6 Alexis Waddel USA 928 02:13:13 00:22:45 00:00:00 01:11:42 00:00:00 00:38:46
7 Julie Gollan-Foard 1970 AUS 942 02:14:04 00:22:05 00:00:00 01:11:18 00:00:00 00:40:41
8 Heather Butcher 1972 USA 925 02:14:41 00:22:10 00:00:00 01:13:54 00:00:00 00:38:37
9 Shelley Farmer USA 924 02:14:54 00:23:22 00:00:00 01:12:10 00:00:00 00:39:22
10 Jacinta Worland AUS 941 02:15:41 00:22:37 00:00:00 01:12:52 00:00:00 00:40:12
11 Catherine Allen AUS 939 02:16:12 00:24:33 00:00:00 01:12:23 00:00:00 00:39:16
12 Tracey Zammit 1971 AUS 940 02:16:18 00:20:31 00:00:00 01:14:05 00:00:00 00:41:42
13 Michelle Versluys AUS 944 02:16:56 00:24:28 00:00:00 01:11:09 00:00:00 00:41:19
14 Liana Gathercole AUS 936 02:17:36 00:23:19 00:00:00 01:12:11 00:00:00 00:42:06
15 Jenny Craven AUS 933 02:17:53 00:20:46 00:00:00 01:12:28 00:00:00 00:44:39
16 Sarah Robins AUS 937 02:18:02 00:22:46 00:00:00 01:13:51 00:00:00 00:41:25
17 Katie Bennett AUS 943 02:18:21 00:21:37 00:00:00 01:14:00 00:00:00 00:42:44
18 Julie Shea-Gordon USA 920 02:18:47 00:20:57 00:00:00 01:15:31 00:00:00 00:42:19
19 Simonne Morris 1972 NZL 918 02:18:49 00:23:54 00:00:00 01:14:13 00:00:00 00:40:42
20 Melinda Hughes AUS 934 02:21:06 00:23:06 00:00:00 01:13:32 00:00:00 00:44:28
21 Amanda Purser GBR 905 02:21:19 00:25:25 00:00:00 01:17:25 00:00:00 00:38:29
22 Jennifer Harrison 1971 USA 929 02:21:59 00:24:05 00:00:00 01:15:31 00:00:00 00:42:23
23 Linley Avant Smith RSA 946 02:22:24 00:22:31 00:00:00 01:18:28 00:00:00 00:41:25
24 Tracey Fromow NZL 917 02:22:53 00:23:54 00:00:00 01:15:35 00:00:00 00:43:24
25 Kelly-Ann Newark GBR 932 02:23:25 00:21:45 00:00:00 01:15:40 00:00:00 00:46:00
26 Christine Johnson 1975 GBR 931 02:23:41 00:20:34 00:00:00 01:15:02 00:00:00 00:48:05
27 Claire Bishop GBR 901 02:23:53 00:22:11 00:00:00 01:16:12 00:00:00 00:45:30
28 Amy Zivic USA 922 02:24:25 00:23:47 00:00:00 01:14:47 00:00:00 00:45:51
29 Mayumi Waki 1970 JPN 945 02:25:00 00:23:27 00:00:00 01:18:03 00:00:00 00:43:30
30 Sinead Fitzgibbon USA 926 02:25:11 00:24:21 00:00:00 01:15:35 00:00:00 00:45:15
31 Kara Northcott NZL 919 02:26:27 00:25:03 00:00:00 01:14:19 00:00:00 00:47:05
32 Pam Ennis CAN 911 02:27:55 00:25:10 00:00:00 01:16:27 00:00:00 00:46:18
33 Claire Edwards GBR 902 02:28:20 00:24:53 00:00:00 01:16:19 00:00:00 00:47:08
34 Anne-Marie Baribeau CAN 909 02:28:50 00:25:42 00:00:00 01:19:17 00:00:00 00:43:51
35 Julie O'Hagan GBR 904 02:30:22 00:20:37 00:00:00 01:17:49 00:00:00 00:51:56
36 Natasha Abels GBR 900 02:30:31 00:22:06 00:00:00 01:19:01 00:00:00 00:49:24
37 Elaine Stockings GBR 907 02:31:34 00:25:03 00:00:00 01:21:14 00:00:00 00:45:17
38 Andrea Urman RSA 947 02:32:10 00:25:35 00:00:00 01:19:59 00:00:00 00:46:36
39 Erin Down CAN 910 02:32:27 00:26:36 00:00:00 01:21:54 00:00:00 00:43:57
40 Sarah Sargeant GBR 906 02:37:20 00:29:46 00:00:00 01:20:59 00:00:00 00:46:35
41 Joanne Iles GBR 903 02:39:10 00:30:09 00:00:00 01:20:13 00:00:00 00:48:48
42 Fiona Verney GBR 908 02:39:53 00:23:41 00:00:00 01:26:20 00:00:00 00:49:52
43 Lorinda Moore CAN 913 02:48:45 00:31:55 00:00:00 01:26:48 00:00:00 00:50:02
44 Danielle Bolton GBR 930 03:14:11 00:25:52 00:00:00 01:29:35 00:00:00 01:18:44
Program notes:

Technical delegate: Loreen Barnett/CAN. Referee: Michel Gignoux/FRA. Competition jury: Loreen Barnett/CAN, Brian Hinton/AUS, Libby Burrell/RSA, Masao Nakayama/JPN, Doug Hiller/USA