Results: 1991 Gold Coast ITU Triathlon World Championships | Junior Women
Gold Coast, Queenslend, Australia • 13 Oct, 1991
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sonja Krolik 1973 GER 267 02:05:02 00:22:44 00:00:00 01:03:11 00:00:00 00:39:07
2 Alexandra Laws AUS 252 02:09:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
3 Helena Edmonston AUS 251 02:09:36 00:21:13 00:00:00 01:08:29 00:00:00 00:39:54
4 Katariina Ebeling FIN 264 02:09:41 00:23:26 00:00:00 01:01:44 00:00:00 00:44:31
5 Katherine Sodek CAN 263 02:10:21 00:22:44 00:00:00 01:05:19 00:00:00 00:42:18
6 Heidi Fromm NZL 277 02:10:41 00:23:38 00:00:00 01:04:45 00:00:00 00:42:18
7 Natalya Orchard AUS 253 02:11:19 00:24:33 00:00:00 01:03:43 00:00:00 00:43:03
8 Carola Joerg GER 266 02:11:25 00:27:12 00:00:00 01:04:26 00:00:00 00:39:47
9 Kathy Walls NZL 276 02:11:52 00:25:02 00:00:00 01:03:26 00:00:00 00:43:24
10 Alexandra Stewart NZL 275 02:11:55 00:25:16 00:00:00 01:06:18 00:00:00 00:40:21
11 Cedrine Soulet FRA 265 02:12:05 00:22:41 00:00:00 01:07:57 00:00:00 00:41:27
12 Francisca Rüssli 1971 SUI 279 02:12:31 00:23:19 00:00:00 01:03:44 00:00:00 00:45:28
13 Kristie Otto CAN 260 02:12:41 00:24:33 00:00:00 01:05:06 00:00:00 00:43:02
14 Nicole Mertes 1971 GER 268 02:14:40 00:24:47 00:00:00 01:06:50 00:00:00 00:43:03
15 Jody Radkewich USA 282 02:15:36 00:24:46 00:00:00 01:06:50 00:00:00 00:44:00
16 Sabine Stelter GER 269 02:16:29 00:22:15 00:00:00 01:04:56 00:00:00 00:49:18
17 Erin Eshom CAN 259 02:17:43 00:21:33 00:00:00 01:09:47 00:00:00 00:46:21
18 Molly Zurn USA 284 02:19:30 00:25:56 00:00:00 01:11:03 00:00:00 00:42:30
19 Aglae Menezes BRA 255 02:19:34 00:23:20 00:00:00 01:12:26 00:00:00 00:43:48
20 Chantal Brunet CAN 258 02:19:35 00:23:22 00:00:00 01:12:00 00:00:00 00:44:12
21 Lisa Booth NZL 278 02:19:58 00:28:56 00:00:00 01:09:14 00:00:00 00:41:48
22 Sandra Manser GBR 271 02:21:10 00:28:28 00:00:00 01:10:34 00:00:00 00:42:08
23 Jennifer Park AUS 254 02:21:12 00:28:27 00:00:00 01:07:58 00:00:00 00:44:46
24 Julie Brabson 1973 USA 280 02:22:16 00:26:58 00:00:00 01:11:13 00:00:00 00:44:05
25 Lorna Cooper GBR 270 02:22:59 00:25:12 00:00:00 01:10:22 00:00:00 00:47:24
26 Melanie Rodrigue CAN 261 02:23:25 00:29:00 00:00:00 01:08:04 00:00:00 00:46:21
27 Shelley Bewick USA 285 02:23:30 00:21:13 00:00:00 01:09:58 00:00:00 00:52:18
28 Nicole Burton AUS 250 02:26:32 00:22:06 00:00:00 01:13:10 00:00:00 00:51:15
29 Jodie Bowles AUS 249 02:28:29 00:26:02 00:00:00 01:12:56 00:00:00 00:49:30
30 V.t. Anusuya IND 273 02:35:43 00:25:49 00:00:00 01:20:48 00:00:00 00:49:04
31 Engineer Farnaz IND 272 02:36:29 00:25:00 00:00:00 01:16:27 00:00:00 00:55:01
32 Julieta Solanas 1975 ARG 248 02:40:27 00:28:59 00:00:00 01:18:57 00:00:00 00:52:30
33 Tercia Figueiredo 1976 BRA 256 02:40:56 00:23:23 00:00:00 01:20:49 00:00:00 00:56:44
34 Teresa Fraga BRA 296 02:43:00 00:35:16 00:00:00 01:15:21 00:00:00 00:52:22
DNF Rachel Hamilton IRL 374 DNF 00:21:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Mari Holden USA 383 DNF 00:22:48 00:00:00 01:05:03 00:00:00 00:00:00
DNF Julie Senecal CAN 262 DNF 00:26:37 00:00:00 01:09:53 00:00:00 00:00:00
DSQ Amy Hollingsworth 1973 USA 281 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Full results
Distances: Swim 1500 m. (1 lap), bike 40 km (3 laps), run 10 km (2 laps)
Athlete #281 Hollingsworth/USA was disqualified due to a transition infringement