Start List: 2021 Europe Triathlon Cup Olsztyn | Elite Men
29 May, 2021 Olsztyn, Poland
# First Name Last Name NOC
1 Aiden Longcroft-Harris CAN
2 Vetle Bergsvik Thorn NOR
3 Marc Dubrick USA
4 Clayton Hutchins USA
5 Martin Sobey CAN
6 Simon Westermann SUI
8 Yegor Martynenko UKR
9 Jonathan Wayaffe BEL
10 Jack Willis GBR
11 Tyler Smith BER
12 Christopher Perham GBR
14 Harry Leleu GBR
15 Henry Räppo EST
16 Marc Trautmann GER
17 Jacopo Butturini CRO
19 Alexis Kardes FRA
20 Jonas Osterholt GER
21 Michał Oliwa POL
22 Alessio Crociani ITA
23 Lukas Kollegger AUT
24 Thibaud Decurnex SUI
25 Lukas Cervenka CZE
26 Sasha Caterina SUI
27 Itamar Shevach Levanon ISR
28 Kamil Damentka POL
29 Benjamin Zorgnotti TAH
30 Oscar Gladney Rundqvist DEN
31 Tomas Zikmund CZE
32 Eric Diener GER
33 Antoine Duval FRA
34 Cameron Main GBR
35 Pierre Moraz SUI
36 Sebastian Rivera Del Hierro MEX
37 Adrian Saez San Antonio ESP
38 Lars Van Der Knaap NED
39 Aurelien Jem FRA
40 Maciej Bruzdziak POL
41 Victor Goené NED
42 Grigory Antipov RUS
43 Klemen Bojanc SLO
44 Valdemar Solok DEN
45 Cedric Osterholt GER
46 Joey Van 'T Verlaat NED
47 Itamar Eshed ISR
48 Michael Ziegler SUI
49 Valerio Cattabriga ITA
50 Andres Cendan Llorens ESP
51 Angel Sanchez Carreras ESP
52 Alexander Bründl AUT
53 Quentin Barreau FRA
54 Mikhail Antipov RUS
55 Peter Luftensteiner AUT
56 Niek Heldoorn NED
57 Oliver Turner GBR
58 Ludovic Séchaud SUI
59 Kevin Vabaorg EST
60 Igor Kozlovskij LTU
61 Yanis Seguin FRA
62 Filip Michalek CZE
63 Arne Leiss GER
64 Jorge Luis Fuentes MEX
65 Yuval Eventom Hadash ISR
66 Georgiy Klimenko RUS
67 Linus Lehnen GER
68 Cedrik Bakke Christophersen NOR
69 Tomas Kriz CZE
70 Daniel Juszkowiec POL
71 Mateusz Gluszkowski POL
72 Udi Alhanaty ISR
73 Christoph Pölzgutter AUT
74 Lorenzo De Gregorio ITA
75 Eduardo Escalante Gutiérrez ESP
76 Theo Texereau FRA
77 Adrian Wilk POL
78 Dominik Dańkowski POL
Program notes:

Technical delegate: Marco Van Ostende/NED. Head Referee: Eero Raudsepp/EST. Competition Jury: Marco Van Ostende/NED, Maryia Charkouskaya/BLR, Pawel Mlynarczyk/POL.
Distances: swim 750 m (1 lap), bike 20 km. (4 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 16.2ºC, air temperature 15.5ºC. Wetsuits allowed.
Athlete#51 Sanchez Carreras/ESP was disqualified because he did not stop at the penalty box.
Athletes #66 Klimenko/RUS and #75 Escalante Gutierrez/ESP served a 10 seconds penalty during the run segment.