Start List: 2019 ITU World Triathlon Grand Final Lausanne | 40-44 Female AG
01 Sep, 2019 Lausanne, Switzerland
# First Name Last Name NOC
20949 Sonia Conde Alonso SUI
20950 Nicole Gaillard SUI
20951 Anita Grütter SUI
20952 Franzisca Hitz-Widmer SUI
20953 Tina In-Albon SUI
20954 Ines Kneubühler SUI
20955 Sarah Koch SUI
20957 Nadine Maier SUI
20958 Stéphanie Mischler SUI
20959 Carole Perrot SUI
20960 Nora Renggli SUI
20961 Christelle Romanens SUI
20963 Mariana Solorzano SUI
20964 Jacqueline Uebelhart SUI
20965 Eva Wirthlin SUI
20966 Ruth Ziethe SUI
20967 Marcie Alisangco USA
20968 Petra Hartmanova USA
20969 Ginger Reiner USA
20970 Sara Rondorf USA
20971 Jennifer Zimmer USA
20972 Jacqui Barber USA
20973 Jessica Holmes USA
20974 Abby Mowinski USA
20975 Danielle Peiffer USA
20976 Stacy Sweetser USA
20977 Robin Zehnder Muskopf USA
20978 Jennifer Arnold AUS
20979 Angela Catinari AUS
20980 Michelle Cooper AUS
20981 Lisa Eady AUS
20982 Jessica Edwards AUS
20983 Cath Hall AUS
20984 Laura Higgins AUS
20985 Alexandra Johnson AUS
20986 Tracy Keough-Dean AUS
20987 Anhthu Nguyen AUS
20988 Christina Rose AUS
20989 Alison Ryan AUS
20990 Dominique Smith AUS
20991 Olivia Bolzer-Stanko AUT
20992 Barbara Müller AUT
20993 Andrea Steiner AUT
20994 Marianne Tarnowskij AUT
20995 Katrien Aerts BEL
20996 Corinne Heyrman BEL
20997 Agnieszka Romanowicz BEL
20998 Sandra Van Den Hecke BEL
20999 Lais Correia Oliveira BRA
21001 Dirce Maia BRA
21002 Lisandra Mesquita Batista BRA
21003 Simone Scherpenhuijzen BRA
21004 Paula Anderson CAN
21005 Kate Armstrong CAN
21006 Angela Matson CAN
21007 Nicole Nickerson CAN
21008 Nickey Readman CAN
21009 Nathalia Alvarado COL
21010 Kinga Eslava Bulla COL
21011 Sandra Patricia Mendoza Suárez COL
21012 Sarah Burns GBR
21013 Liz Cass GBR
21015 Lucy Collins GBR
21016 Mireille Cook GBR
21017 Amy Critchlow GBR
21018 Louise Croxson GBR
21019 Natalie Curgenven GBR
21020 Amy Edwards GBR
21021 Lynsey Elliott GBR
21022 Philippa Fancourt GBR
21023 Candice Heys GBR
21024 Lucy Hurn GBR
21026 Ava Lee GBR
21027 Rebecca Lewis GBR
21028 Rebecca Perry GBR
21029 Penny Rattray GBR
21031 Gesine Junker GER
21032 Ursula Weber GER
21033 Gertrud Wiedemann GER
21034 Brenda Owens Brady IRL
21035 Hafdis Helgadottir ISL
21036 Kaori Sano JPN
21037 Kaori Shigenari JPN
21038 Norma Adriana Caballero Estrada MEX
21039 Lucia Vanesa Cortes Colis MEX
21040 Rosa Maria Dominguez Garcia MEX
21041 Ynna Altair Lopez Vara MEX
21042 Alicia Lizette Magallon Padilla MEX
21043 Rosalba Nava Guerrero MEX
21044 Saira Ivonne Perales Ramirez MEX
21045 Ana Karina Rodriguez Rivera MEX
21046 Anette Brurås NOR
21047 Ane Gjengedal Hellesøy NOR
21048 Louise Dumee NZL
21049 Robyn Schlebuschgreen RSA
21050 Kathryn Shepard RSA
21051 Kim Webster USA
21052 Meghan Schaeffer USA
Program notes:

Technical delegate: Bex Stubbings/GBR. Head referee: Howard Vine/GBR. Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Loreen Barnett/CAN,Michael Kumli/SUI.
Distances: Swim 15000 m (1 lap), Bike 40 km (2 laps), Run 10 km (5.2 km + 4.8 km)
Water temperature 23º. Wetsuits not allowed.