Start List: 2019 ITU World Triathlon Grand Final Lausanne | 25-29 Female AG
01 Sep, 2019 Lausanne, Switzerland
# First Name Last Name NOC
20263 Carmen Bucher SUI
20264 Aline Dörig SUI
20265 Gessica Gambaro SUI
20266 Valentine Grob SUI
20267 Sophie Herzog SUI
20268 Nathalie Philipp SUI
20269 Pascale Rebsamen SUI
20270 Annie Mcardle USA
20271 Amanda Presgraves USA
20272 Alexa Stallworth USA
20273 Madeleine Blain USA
20274 Arianna Munro USA
20275 Grace Alexander USA
20276 Gabrielle Bunten USA
20277 Arielle Coy USA
20278 Stephanie Duda USA
20279 Angela Musk USA
20280 Molli Simpson USA
20281 Madeline Kirch USA
20282 Caroline Knowles USA
20283 Ashley Powell USA
20284 Kimberly Alcorn AUS
20285 Mardi Cuthbert AUS
20286 Laura Van Den Honert AUS
20287 Alexandra Högger AUT
20288 Evelyn Bosch BEL
20289 Adélie Jadot BEL
20290 Emma Bowman CAN
20291 Laura Gfeller CAN
20292 Erika Giovannetti CAN
20293 Meghan Howell CAN
20294 Teala Mackowetsky CAN
20295 Terra Mclaren CAN
20296 Natalya Milner CAN
20297 Raelene Sawatzky-Dyck CAN
20298 Eryn Weldon CAN
20299 Juliana Bermeo Benavides COL
20300 Ana María Torres COL
20301 Cyndi Pamela CortÉs Matamoros CRC
20302 Gloriana Fonseca Aguilar CRC
20303 Montserrat Succar GuzmÁn CRC
20304 Diana Carolina Salazar Molineros ECU
20305 Karla Isabel Jaramillo Zambrano ECU
20306 Kristelle Congi FRA
20307 Louise Marie Fischer Dallee FRA
20308 Alice Beckett GBR
20309 Shan Bendall GBR
20310 Grace Bird GBR
20311 Lucy Davies GBR
20312 Charlotte Halkyard GBR
20313 Rose Harvey GBR
20314 Alexandra Kilcoyne GBR
20315 Stephanie King GBR
20316 Rebecca Lodge GBR
20317 Jessica Lowe GBR
20318 Daisy Pickles GBR
20319 Lisa Heinrichs GER
20320 Gibson Lauren HKG
20322 Katie Devin IRL
20323 Noriko Kono JPN
20324 Yooji Kim KOR
20325 Minji Song KOR
20326 Irune Anitua Valdovinos MEX
20327 Carla Adriana Herrera Peraza MEX
20328 Melisa Martinez Hernandez MEX
20329 Ana Karen Mata Ruiz MEX
20330 Joselyne Victoria Pizarro Corona MEX
20331 Ileana Mayte Solis Cab MEX
20332 Henriette Berg Mero NOR
20333 Martina Fellmann NZL
20334 Stephanie Miller NZL
20335 Kristina Kochetkova RUS
Program notes:

Technical delegate: Bex Stubbings/GBR. Head referee: Howard Vine/GBR. Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Loreen Barnett/CAN,Michael Kumli/SUI.
Distances: Swim 15000 m (1 lap), Bike 40 km (2 laps), Run 10 km (5.2 km + 4.8 km)
Water temperature 23º. Wetsuits not allowed.