Start List: 2019 ITU World Triathlon Grand Final Lausanne | 30-34 Male AG Sprint
31 Aug, 2019 Lausanne, Switzerland
# First Name Last Name NOC
11764 Christophe Rina SUI
11765 Thierry Bessede SUI
11766 Daniel Lauber SUI
11768 Dominic Berardinelli USA
11769 Todd Buckingham USA
11770 Robert Langer USA
11771 Brady Thomas USA
11772 Jonathan Zappala USA
11773 David Hayes USA
11774 Jason Mccormack USA
11775 Justin Rice USA
11776 Peter Murray USA
11777 Brian Goldsmith USA
11778 Nat Harward USA
11779 Jonathan Woodland USA
11780 Phillip Young USA
11781 Eric Hammon USA
11782 Benjamin Kessel USA
11783 Adam Rosen USA
11784 Jetson Swayze USA
11785 Nicolas Maimone ARG
11786 David Cavallo AUS
11787 Thomas Warren AUS
11788 Christopher Jovcevski AUS
11789 Peter Mackeith AUS
11790 Philipp Pospisil AUT
11791 Mario Neumann AUT
11792 Jorge Marcos Aballi Borges BAH
11793 Damien Hemmer BEL
11794 Joachim Boderé BEL
11795 Thibaut Vercruysse BEL
11796 Julien Grimonprez BEL
11797 Geoffrey Vickevorst BEL
11798 Gilles Tirez BEL
11799 Bruno Rodrigues BRA
11800 Johny Sarlo Cabral BRA
11801 Thiago De Souza Caldas BRA
11802 Paulo José Gomes Puccinelli BRA
11803 Petrus Ravazzano BRA
11804 Thomas Watson CAN
11805 Darcy Hinds CAN
11806 Brian Kivisto CAN
11807 Mathew Mccallum CAN
11808 Pierre-Antoine Simon CAN
11809 Brett Vancise CAN
11810 Yves Charly Ndjoume Ehowe Epoh CMR
11811 Oscar Fabian Ramirez Leyton COL
11812 Jonathan Francisco Dioses Roldán ECU
11813 Christian Mauricio Jordán Guillen ECU
11814 Edgar Hernán Luna González ECU
11815 Camille Binet FRA
11817 Jerome Molard FRA
11818 Elliot Birkbeck GBR
11819 Jack Sexty GBR
11820 Charlie Thuillier GBR
11821 Nick Flower GBR
11822 Alexander Reid GBR
11823 David Weeks GBR
11824 Steve Denniss GBR
11825 George Hughes GBR
11826 Lee Thompson GBR
11828 Benjamin Saunders GBR
11829 Timothy Bagguley GBR
11830 David Kettle GBR
11831 Adam Lee GBR
11832 Mark Mills GBR
11833 David Mort GBR
11834 Tim Stephan GER
11835 Marc Sheppard GER
11836 Matthias Müller GER
11837 David Coyle IRL
11838 Darragh Skehan IRL
11839 Jeffrey Brophy IRL
11840 Stuart Dwyer IRL
11841 Pierpaolo Sidoti ITA
11842 Marco Viappiani ITA
11843 Shunsuke Yamanaka JPN
11844 Abdulaziz Almatar KUW
11845 Daniel Fitz Ocampo MEX
11846 Cesar David Garcia Acosta MEX
11847 Esteban Sanchez Fernandez MEX
11848 Sergio Armando Anguiano Zubieta MEX
11849 Rafael Rivera Martinez MEX
11850 David Fitz Ocampo MEX
11851 Hiram Francisco Gonzalez Zilli MEX
11852 Jesus Villanueva Noriega MEX
11853 Alan Yoel Ferriol Pinzon MEX
11854 Fernando Medel Gonzalez MEX
11855 Pablo Rubello Aranguren MEX
11856 Edgar David Esquivel Gorbea MEX
11858 Jose Luis Matus Garcia MEX
11859 Victor Manuel Ortiz Felix MEX
11860 Alan Abraham Quintanar Rodriguez MEX
11861 Frank Janssen NED
11862 Lars Christian Mørch NOR
11863 Josh Hemara NZL
11864 Benjamin Sinnamon NZL
11865 Robbie Stephens NZL
11866 Hassan Al-Sayed QAT
11867 Johann Schoeman RSA
11868 Hendrik Basson RSA
12106 Carlos Cortes CHI
12107 Malek Amrani USA
Program notes:

Technical delegate: Bex Stubbings/GBR. Head referee: Leslie Buchanan/CAN. Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Terry Sheldrake/NZL, Pascal Salamin/SUI
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (2 laps), Run 5 km (point to point)
Water temperature 22.4ºC Wetsuits not allowed.